Video placeholder
Robin Blažek se při pandemii vydal na dráhu malíře.
Robin Blažek se při pandemii vydal na dráhu malíře.
Robin Blažek se při pandemii vydal na dráhu malíře.
Plavecký výcvik pomohl Blažkovi s disciplínou.
Plavecký výcvik pomohl Blažkovi s disciplínou.
9 Fotogalerie

Z plavecké dráhy k plátnu: Malíř Robin Blažek našel cestu k umění při pandemii

Kateřina Ondráčková

Ze závodního plavce malířem může zavánět rčením kozel zahradníkem, realita je ale úplně jinde. Právě o tom, jak se dostal malíř Robin Blažek od plavání k malbě, jsme se bavili v podcastu Večerka. V době, kdy se Robin rozhodoval, co dál dělat, pro něj neexistovala žádná jasná volba (na rozdíl od pekaře v reklamě na Jihlavanku), přitahovala ho ale lidská duše, a tak měl za to, že po dokončení školy půjde cestou psychoterapeutického výcviku. Do tohoto rozhodnutí ale hodila vidle pandemie covidu. Během ní si tak Robin našel svou vlastní cestu k umění.

Pomohly Robinovi nějak v tvorbě roky strávené pod hladinou? A našel by průsečík těchto dvou naprosto odlišných světů?„Být umělcem jsem neplánoval. Závodní plavání pro mě byla berlička a nejlepší kámoš. Sport a umění navíc nejde úplně dohromady. Plavání mi ale nakonec pomohlo v disciplíně,“ říká Robin. „Tvrdá práce, disciplína a zodpovědnost se do toho hodně propisuje.“ Přestože původně nevěřil, že by se mohl uměním živit, pandemie covidu mu dala prostor začít malovat a sdílet svou tvorbu s ostatními.

V jeho tvorbě se tematicky zaměřuje na lidskou zranitelnost. Nakolik je ochotný být zranitelný on sám? A proč se orientuje zrovna na tahle témata? "Dotýkat se zranitelných míst vnímám jako něco, co nás jako lidi pojí. Každý z nás má příběh a něco, co se nám stalo, jsou to často věci, které se dějou všem," vysvětluje Robin svůj přístup. Místo témat kritiky vůči společnosti, politice a podobně se soustředí spíš na psychologické dopady současných fenoménů na člověka. „Je to jak u sociálních sítí – můžeme kritizovat, jak je to špatné, ale mě zajímá, co to dělá se člověkem.“

Jeho rozhodnutí být autentický a otevřený se odráží v celém tvůrčím procesu. Robin považuje upřímnost a schopnost komunikovat osobní témata za klíčový aspekt umělecké tvorby. „Umění mi pomáhá říct, co mám na srdci. Chci se víc otevírat, i kdyby to mělo někoho od té tvorby odradit. Vědomě jsem se rozhodl ctít to, co je pro mě autentické. Vnímám, že jako umělci máme povinnost být otevření, autentičtí a říkat naše názory," říká o své filozofii, v níž propojuje psychoterapeutický přístup s výtvarným uměním.

Jak se staví k lidem, kteří se při pohledu na umění dostanou ke starému dobrému: „to bych zvládl taky“? Jak vnímá svou pozici „nestudovaného umělce“? Jak pomocí tvorby roste? Stalo se mu někdy, že by od obrazu odešel? A pro co si nejčastěji chodí do večerky? To vše zjistíte v nejnovější Večerce – podcastu, kde najdete hodně věcí na malém prostoru.