
Lenka Bradáčová: Žena moci v čele soustavy, která je uzavřená a má sklony k sektářství
Sedmým nejvyšším státním zástupcem, respektive nejvyšší státní zástupkyní, se stala Lenka Bradáčová. Žena, která chce mít vliv a moc. A o níž ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluví jako o inspektoru Javertovi, postavě z románu Victora Huga Bídníci. Jedinou otázkou nyní je, kam Bradáčová bude chtít zamířit, až v této funkci skončí. Tedy zda bude chtít být prezidentkou, anebo předsedkyní Ústavního soudu. Státní zastupitelství měla totiž vždy jako servisní organizaci své kariéry.
Nebyl nikdo jiný a nikdo nakonec nebyl proti. Tak by se daly shrnout hlavní argumenty, kterými obhajoval již zmíněný ministr Blažek, proč na funkci nejvyššího státního zástupce vybral právě Lenku Bradáčovou. Je to smutný obrázek nejen o stavu české politiky, ale i státního zastupitelství, v němž působí 1300 státních zástupců.
Samozřejmě že se proti Bradáčové ozývaly mnohé kritické hlasy, a to jak politiků, tak z odborné veřejnosti. Proti se dokonce postavili i někteří z jejích bývalých nejbližších spolupracovníků, kteří poukazovali na to, že Bradáčová si okolo sebe začala budovat nezdravý kult osobnosti. Problém je, že všichni měli strach učinit tak veřejně. Proč tomu tak je, můžeme jen spekulovat. Ale rozhodně to nesvědčí ani o zdravém prostředí, ani ve prospěch volby Bradáčové do čela mocné soustavy, jejíž problém je uzavřenost a sklony k sektářství.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!