Monika Žídková: Holka z šoubyznysu starostkou | Reflex.cz
nahoru

Monika Žídková: Holka z šoubyznysu starostkou

Bohumil Pečinka10. března 2016 • 19:00
Monika Žídková: Holka z šoubyznysu starostkou
foto: Jana Jabůrková a Jiří Turek

Bývalá Miss České republiky, Miss Europe (1995) a dnes starostka sedmitisícových Kravař Monika Žídková-Brzesková (38) má na čele stigma holky ze šoubyznysu. Jak se jí s tím dělá politika, proč se označuje za velkou konzervu a z jakého důvodu chodí několikrát týdně do kostela?

Pomáhá vám titul Miss v politice?

Moc ne. Lidi totiž musíte ne­ustále přesvědčovat, že to se starostováním myslíte opravdu vážně, že jste připraveni vést sedmitisícové město a na radnici nejdete jen sedět, mlčet a hájit něčí byznysové zájmy.

Nejdříve jsem musela přesvědčit 89 zaměstnanců úřadu. Nemůžete je nechat v tom, že já něco nevím a netuším, takže se pořád na něco ptáte a hodně věcí si musíte nastudovat. Výhodou bylo, že všechny technické věci s řízením radnice jsem měla zažité, protože jsem už předtím osm let seděla v zastupitelstvu.

Jak vypadala Miss Europe v roce 1930. Zúčastnila se i krásná Češka

Co tam mladou holku přivedlo?

Moje úvaha byla: žiju a budu žít v tomto městě, které mám ráda, takže chci o něm vědět daleko víc a mít možnost něco ovlivnit.

Kdy je stigma „bývalé Miss“ na­opak výhoda?

V době „missího“ života člověk nasbíral řadu kontaktů. Nejsem no name, takže si můžu domluvit pracovní schůzku prakticky s kýmkoli a vím, že na termín nebudu dlouho čekat.

Co vás na radnici nejvíce překvapilo?

Jak některé věci jdou hrozně pomalu. Úřednický svět je neskutečně zdlouhavý. Když to srovnám s prací v soukromém sektoru, kde do týdne máte zpětnou reakci… Tady čekáte měsíc, dva. Politika je běh na dlouhou trať.

Aleš Hušák: V Česku je průmysl sázek byznysem džentlmenů
Marek Stoniš 2. března 2016 • 14:45

Aleš Hušák: V Česku je průmysl sázek byznysem džentlmenů

Pomohlo by, kdyby starosta měl silnější postavení?

Stoprocentně. Starosta v českém systému ručí za všechny věci, podepisuje všechny dokumenty, ale je jenom jedním z městské rady. Odpovědnost je obrovská, vy stojíte v první linii a nemáte sílu rychle rozhodnout. Pozice starosty by měla být rozhodně posílena podobně jako v Polsku a na Slovensku.

Pro mnoho lidí jste symbolem hlučínské oblasti, které se říká Prajzská. Co pro vás tento region znamená?

Prajzská je zvláštní oblast, jež historicky migrovala mezi Rakouským císařstvím, Pruskem, sjednoceným Německem, Československem, třetí říší, socialistickým Československem a polistopadovou republikou. Lidem tu měnili pasy i národnosti, ale oni pořád bydleli na jednom místě, což je hodně ovlivnilo.

Celý rozhovor najdete v novém čísle časopisu Reflex, který je v prodeji ode dneška, 10 března.

Dokumentaristka Olga Špátová: Vojta Dyk odslouží Mši
Olga Špátová 3. března 2016 • 09:59

Dokumentaristka Olga Špátová: Vojta Dyk odslouží MšiKlíčová slova: rozhovor, Miss, politika


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,140
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější