Dovozem těchto ekologických brček z Číny vznikly tři tuny CO2

Dovozem těchto ekologických brček z Číny vznikly tři tuny CO2 Zdroj: Youtube, Refresher

Dostalo se to brčko želvě do nosu náhodou? „Neumím si to představit, jde o poměrně velký předmět a jeho zavedení rozhodně nemohlo být jednoduché a už vůbec ne nahodilé. Brčko má ostré hrany, které při zavádění mohly poškodit jícen želvy,“ říká veterinář MVDr. Stanislav Mazánek.“
Ano, není ekofanatik. Jen vydělává na módní hlouposti
Pan Brčko říká, že dovezl dvě letadla ekobrček. Tak které z těch čar jsou stopou jeho dovozu?
3
Fotogalerie

Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!

Majitelé kaváren jsou unešeni. Média ho opěvují. Více než tisíc lidí přispělo na jeho „ekologický“ projekt náhrady plastových brček těmi slaměnými. Jenže ten ve svém důsledku zvýší emise oxidu uhličitého a přispěje ke globálnímu oteplení. Brčka totiž David Macháček nevyrábí ze žita v Česku, jak si všichni myslí, ale dováží je letecky z Číny.

Ekologismus – slabomyslné vykazování činnosti, která na nevzdělané působí dojmem ochrany přírody – je celoevropským sportem. Nyní jsou čerstvě moderní brčka ze slámy, co mají nahradit „neekologická“ plastová. Ta slaměná „ekologická“ jsou dovážena z Číny a mnohým jaksi uniká, že tenhle dovoz způsobuje větší zátěž planety, než kdybychom dál srkali limonádu brčky plastovými. Je ale skutečnost, že tenhle fakt, totiž že jeho „ekologický“ výrobek dovážejí letadla z Číny, pan podnikatel David Macháček nezveřejňuje. Prý to nezapadá do jeho marketingové strategie.

Vyčteno z brčkowebu

„Jak to celé začalo? V červenci roku 2018 jsem byl v mé oblíbené kavárně s přítelkyní na kafi a limonádě. K limonádě jsme nedostali žádné brčko a pít ze sklenice, která je po okraj plná ledu, je extrémně nepříjemné. I nevydržel jsem to a vyrazil se osobně zeptat k baru, kam se brčko podělo. Od mladé číšnice přišla prudká odpověď: Brčka zabíjejí želvy a zvířata v oceánech. Nedám vám ho,“ píše David Macháček, prodávající místo plastových brček brčka z žitné slámy, na svém webu, a pokračuje: „Naše We-Straw slámky se pouze zpracovávají z již vyrostlého žita, které je primárně určeno k výrobě mouky z klasů. Druhotný odpad, tedy stébla, se dají skvěle využít jako brčka a vy tak můžete mít čisté svědomí a dobrý pocit, že nepřispíváte k devastování naší planety. Brčka bychom měli, ale jak se pokusit napravit plastovou katastrofu v oceánech a spolu tím pomoci želvám? Co takhle finančně podpořit někoho, kdo opravdu pomáhá? Chráníme mořské želvy z.s. je veliký projekt na záchranu mořských želv a hned mi padl do oka.“

A čím se spolek Chráníme mořské želvy zabývá?

„Hlídáme pláže na třech ostrovech před pytláky. Navíc učíme děti, aby měly rády přírodu, a snažíme se místním ukázat alternativní způsoby obživy, než je ničení přírody. Jako konzultanti také pomáháme i v jiných oblastech Indonésie, na Srí Lance a jinde ve světě. Tvoříme příručku o tom, jak chránit želvy efektivně. Děti jsou naše budoucnost, a proto i je učíme o želvách, o přírodě a také angličtinu. Vytvořili jsme pro ně vzdělávací materiály v indonéském, anglickém i španělském jazyce. Ty se nyní používají na celém světě. V ČR se snažíme zvýšit informovanost veřejnosti o situaci mořských želv, o příčinách jejich ohrožení a o možnostech, jak jim můžeme pomoci. Pořádáme přednášky ve školách i v knihovnách, organizujeme koncerty pro dospěláky, aktivně se zapojujeme a podporujeme akce spojené s cestováním, ochranou přírody.“

Jinak řečeno – členové spolku si dělají za peníze dárců výlety na pláž a vykládají tam domorodcům, že mají být hodní na želvy.

Jupí! Máme brčka ze slámy!

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!