Pizingerová: Slíbila jsem umírající dceři, že budu pomáhat. Po smrti blízkého se zdá, že se zblázníte bolestí | Reflex.cz
nahoru

Pizingerová: Slíbila jsem umírající dceři, že budu pomáhat. Po smrti blízkého se zdá, že se zblázníte bolestí

Leila Chadalíková28. listopadu 2018 • 06:00
1080p720p360p
Prostor X: Rozhovor s Vendulou Pizingerovou
• video: 
Prostor X

Dělat rozhovor s Vendulou Pizingerovou a vyhnout se tématům, jako je smrt, bolest nebo těžké rány osudu, je v podstatě nemožné. Nikdo nemá zájem o vytváření stejných rozhovorů, jaké už udělal někdo před námi. Chceme, aby v těch našich hosté řekli něco nového, něco, co nepadlo v deseti rozhovorech předešlých. I já jsem měla v plánu udělat rozhovor s Vendulou Pizingerovou jinak. Vynechat smrt dcery Kláry, sebevraždu manžela, hudebního skladatele Karla Svobody i otázky na následný velký mediální hon a tlak.

Vynechat zmínky a otázky kolem smrti otce paní Pizingerové, svatby, rozvodu, další svatby i smrti matky… A na prázdném papíře mi zbyla jedna otázka na Kapku naděje. Nadační fond, který Vendula, tehdy ještě Svobodová, založila po smrti své čtyř a půlleté dcery Kláry, jež podlehla leukémii. Kruh se uzavřel. Byla jsem zase na začátku. U smrti, bolesti a životních tragédií. Pochopila jsem, že se v jejím případě takovým otázkám vyhnout zkrátka nejde. Je to jeden ucelený životní příběh. A my se budeme jen pořád dokola ptát. Jak může něco takového člověk přežít a nepřijít o rozum?

Babiš se neštítí ničeho, ale prohraje. Zastavit ho může jen jedna věc, říká…

„Hlavní pohyb v životě nahoru, to, jak vstává Fénix z popela, musí udělat každý sám,“ tak odpovídá Pizingerová na otázku, zda může někdo člověku v extrémně těžkých zátěžových životních situacích, jakými ztráta blízkých je, vůbec pomoci. Dobu před dvanácti lety, kdy zemřel Karel Svoboda, má částečně v mlze a do detailů si ji nepamatuje. Přiznává, že to byla těžká doba, jako pozitivní, pokud se to tak dá napsat, vnímá, že se to vše událo v době, kdy nebyly sociální sítě.

25 šokujících historických fotografií z pogromu na Židy v ukrajinském Lvově

„Bylo to strašné. Ocitla jsem se na ulici s malým dítětem, kterému bylo přes rok. On přišel o tátu, já o muže. A různí lidé se mi pokoušeli nasadit psí hlavu,“ tak vzpomínala Pizingerová na jedno z nejtěžších období v životě.

Mluvily jsme o strachu, programech, v kterých žijeme a bojíme se z nich vystoupit, výrazně mladším manželovi, ale také o tom, co je potřeba zlepšit v našich nemocnicích, jak se změnily podmínky pro onkologické dětské pacienty a jak je důležité naučit se brečet.

Exposlanec ANO Komárek: Babiše jsem poznal. Je výkonný a metody má tvrdé, musí ho…
Byty jsou sněhová koule, která nás všechny zabije, výraz zeleň ve městě je nesmysl,…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější