Video placeholde

Marvanová: Hlubuček mě šikanoval, ostatní se ho báli, politickou sílu odstranit ho neměl ani Rakušan

Být ve vedení metropole znamená spravovat rozpočet srovnatelný s velkým ministerstvem, a tudíž mít možnost rozhodovat o řadě lukrativních zakázek a jejich dodavatelích, což s sebou přináší i spoustu pokušení. O tom, jak velká, neměla pražská radní Hana Kordová Marvanová, ani ponětí, když od roku 2018 volala po naplňování volebního hesla „profesionální a transparentní hospodaření města‘. Podporu koaličního kolegy Petra Hlubučka, se kterým do zastupitelstva hlavního města vstupovala z jedné kandidátky, přitom nenacházela. Odpovědí jí byla šikana. Policejní akce Dozimetr odhalila proč. Dnes už bývalý náměstek primátora, čelí obvinění, že inicioval vznik korupční skupiny a bral úplatky.

„Změnit poměry v dopravním podniku se zatím nepodařilo nikomu. A dokonce ti, co se o to snažili, jako třeba bývalý primátor Svoboda, tak na to doplatil trestním stíhání, které podle mě bylo účelové,“ říká pražská radní Hana Kordová Marvanová. Ta se sama stala nepohodlnou, když mimo jiné požadovala odvolání ředitele právního odboru akciové společnosti DPP Dalibora Kučery, který připravoval posudky, na nichž město tratilo a soukromé subjekty vydělávaly. „Za tohle jsem bojovala od příchodu na magistrát a nezískala jsem pro to podporu nejen od pana Hlubučka, který byl vlivný člen rady a dozorčí rady, ale ani podporu od koaličních partnerů Praha Sobě a Pirátů. A když nemáte podporu pro nějaké kroky a jste součástí kolektivního orgánu, tak o to prostě můžete usilovat, můžete se snažit, ale nedokážu zařídit, aby mě kolegové nepřehlasovali,“ přibližuje poměry panující v zastupitelstvu.

Spojence nenašla ani v předsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi, kterému adresovala interní dopis. „Upozorňovala jsem ho na nestandardní jednání pana Hlubučka, které se týkalo mě, kdy za to, že jsem navrhovala kroky k větší transparentnosti, tak jsem byla šikanovaná,“ upřesňuje jeho obsah a reakci, kterou vyvolaly její snahy nastavit nové kontrolní mechanismy a odstranit z funkcí lidi navázané na éru exprimátorky Adriany Krnáčové. U šéfa Starostů nepochodila, řešit pražskou organizaci bylo nad jeho politické síly. U dnes už bývalého náměstka primátora Hlubučka, kterého svého času považovala za „poctivého starostu“, narazila. Čelila sérii „šikanování na pracovišti, ve které se velmi těžko funguje, zpochybňování vaší práce a kompetence, usiloval o mé odvolání z rady, protože jakmile jsem na něco poukázala, tak vlastně následovalo to, že nechtěl, abych byla její součástí.“

Navzdory vypjaté atmosféře, strachu a marnému boji proti korupci a klientelismu Marvanovou ani ve snu nenapadlo, že by mohla šlapat na kuří oko organizované zločinecké skupině. „Politické strany mají mít takové mechanismy, aby řadový člen mohl interně upozornit na něco, aniž by se to nedozvěděli ti, kterých se to týká, což se, bohužel, tady stalo. Já jsem někoho upozornila a pak se to dozvěděl pan Hlubuček a bylo to ještě horší, takže já jsem to chtěla řešit uvnitř. Myslím, že politické strany si to mají uvnitř vyřešit a že lidé, kteří třeba jednají v rozporu s jejich programem, nebo se zpronevěří, nebo jim hrozí třeba obvinění, mají prostě ze svých pozic odejít. Padni, komu padni,“ odmítá nařčení z účelové medializace i to, že by kritikou současných koaličních partnerů – hnutí Praha Sobě a Pirátů – sbírala politické body do podzimních komunálních voleb. O přízeň voličů v nich bude usilovat jako kandidátka koalice SPOLU pro Prahu, kterou tvoří ODS, TOP 09, KDU-ČSL.

Jak fungovalo hospodaření dopravního podniku, jaké měl pravomoci a kdo je zodpovědný za poměry, které v něm vládly? Na jaké další nepatřičnosti v hospodaření městských společností upozorňovala a co je absurdní v jejich řízení? Kdy ji v případu poprvé kontaktovala policie? Jakou roli můžou v celé kauze sehrát informace uniklé z vyšetřovacích spisů? Jak by se měl změnit zákon o hlavním městě Praze? A jak „prohnilé“ hlavní město ve skutečnosti je? Na tyto a další otázky odpovídala v Prostoru X pražská radní Hana Kordová Marvanová.