Video placeholder

Varování na těhotenské testy, vražda Gabby Petito a návrat Andrewa Tatea do USA. Žijeme v misogynním světě

Hana Trojánková , Šimon Holý

Konzervativní protipotratová skupina Hnutí pro život si skrze české poslance diktuje legislativu ve jménu porodnosti. V Česku přitom počet interrupcí každý rok klesá na historická minima. Co je skutečným cílem podobných snah? Netflix natočil třídílnou dokumentární sérii o „femicidě“ – americkou cestovatelku Gabby Petito zabil její přítel. Co nového dokument přinesl? A Rumunsko se rozhodlo z domácího vězení propustit nebezpečného misogynního youtubera Andrewa Tatea a jeho bratra. Poslechněte si komentáře ke smutným zprávám ze světa v podcastu Poprask.

Dvě české poslankyně a jeden poslanec navrhli změnu novely o veřejném zdravotním pojištění. Chtějí na těhotenské testy pod pokutou dva miliony korun doplnit varování, které by ženy odkázalo na internetové stránky ze „sociálního a právního charakteru k zachování těhotenství”. Budou to stránky ultrakonzervativní skupiny Hnutí pro život, která se na přípravě pozměňovacího návrhu podílela?

Návrh předložili poslankyně Romana Bělohlávková z KDU-ČSL, Zdeňka Němečková Crkvenjaš z ODS a poslanec Jan Kuchař ze STAN. Zdůvodňují jej snižující se porodností v Česku. Přitom počet interrupcí se dle statistik stabilně přirozeně snižuje, v roce 2023 byl dokonce nejnižší za 65 let a pětkrát nižší než v roce 1990. Odborníci to vysvětlují například tím, že mladí lidé rodičovství plánují, chovají se zodpovědněji a mají i obecně méně vaginálního sexu než jejich rodiče. Návrh tedy budí u mnohých nedůvěrů z pravých motivů vzhledem k celosvětovému rozmachu ultrakonzervativních politik, které postupně zmenšují práva nejen žen, ale také sexuálních menšin. V Česku by si podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění přálo úplný zákaz potratů podobně jako v Polsku pouze 2 % občanů.

V Poprasku se Hana Trojánková pozastavuje nad dvěma událostmi podobného charakteru. Prvním je návrat internetové osobnosti Andrewa Tatea a jeho bratra Tristana do Spojených států poté, co byli tři roky zadržováni v Rumunsku. Čelili mnoha obviněním, která se týkala například obchodu s lidmi, zneužívání a sexu s nezletilými. Rok dokonce strávili v rumunském vězení, posléze byli propuštěni do domácího. Další smutnou zprávou je dokument o americké cestovatelce Gabby Petito, o níž média psala v souvislosti s jejím zmizením a následně vraždou v roce 2021. Petito zabil její přítel a dokument odhaluje, že „femicidě“ skandálně nezabránili například policisté, kteří s párem několik dnů před vraždou komunikovali. Opravdu tento svět není pro ženy a gaye? Poslouchejte Poprask.

Video placeholder
Poprask 45 • Reflex.cz