Video placeholder

Poprask nedoporučuje dva české filmy: Gayové nejsou vtip a nahota má své místo třeba v darkroomu

Hana Trojánková , Šimon Holý

V podcastu Poprask občas zazní i recenze starších českých filmů, které diváci ocenili, nebo u nich naopak propadly. Moderátor Šimon Holý zhlédl snímek Vandy Hybnerové Můžem s mužem, který v kinech neuspěl. V Poprasku ho srovnává s v kinech hojně navštěvovaným Prvok, šampón, tečka a Karel: „Oba filmy nenávidí muže i ženy. Myslím, že česká kultura je kvalitní a máme tu na víc.“

Dva roky stará komedie a režisérská prvotina původně herečky Vandy Hybnerové Můžem i s mužem vypráví příběh čtyř kamarádek, které spolu slaví narozeniny. „Mají různé životní problémy jako nevyřešený vztah s otcem, vztah sám se sebou, vztah se stárnutím, s tím, jaké je být singl,“ popisuje Šimon děj filmu. „Je tam hodně témat, která působí spíš jako trauma autorky, a to tu nechci dělat psychoanalýzu Vandy Hybnerové, ale takhle to na mě působilo jako na diváka. Je hezké, že si lidé plní svoje sny, ale mají si lidé plnit všechny svoje sny?“ ptá se Šimon.

„Ženy tam měly být nejlepší kamarádky, ale říkaly si strašně zlé věci. Možná mám štěstí na kamarády, ale nikdy jsem neviděl svoje kamarádky, že si komentují prsa plandající ve vodě,“ podotýká. V Poprasku uslyšíte celou recenzi.

Šimon následně viděl také film Prvok, šampón, tečka a Karel, který v kinech navštívilo přes 400 tisíc diváků. Je to adaptace knihy Patrika Hartla, kterou Hartl také režíroval a podílel se i na scénáři. „Oproti Můžem s mužem to má parametry filmu. Funguje tam scénografie, zvuk je kvalitní a vážím si mnoha lidí, kteří se na něm podíleli, jako profesionálů. Ale je to nejzlejší film, který jsem viděl za spoustu let. Nejsem násilný, ale tento příběh čtyř kamarádů, kteří se nacházejí v krizi, ve mně agresivitu vzbudil,“ popisuje svoje emoce. „Proč si dospělí muži svoje problémy neřeší u psychoterapeuta, ale tím, že běhají nazí po školce mezi dětmi? Nebo jako nazí policisté mezi ženami? Být nahý není zas tak vtipné. Myslím, že nahota má svoje místa. Například jedu teď do Berlína a je možné, že v tuto dobu budu v nějakém darkroomu v klubu a tam je nahota v pohodě. Ale proč ji ukazovat čtyřletým dětem, jako to dělá postava Martina Pechláta?“

Šimon si myslí, že komedie z roku 2021 nenávidí ženy, muže a také gaye. „Ten film ukazuje, že všichni jsou úplní idioti. Muži tam podvádějí své kamarády s jejich partnerkami. Holky tam jsou jen jako sexuální objekty, postava Davida Švehlíka sahá ženám pravidelně na zadek, protože je režisér, což mě uráží. Takoví režiséři přece nejsou nebo nemají být. Zároveň se tam používá slovo „buzna“ jako vtipná hláška. „Gayové nejsou vtip, máme na víc. Máme kulturu na vysoké úrovni oproti jiným zemím a měli bychom se víc snažit.“ Líbil se vám film Patrika Hartla? Napište nám do komentářů.

Video placeholder
Poprask 43: 19.2. • Reflex.cz