Státní symbol Arizony: Gigantické kaktusy saguaro se dožívají až 200 let a dorůstají výšky až 15 metrů | Reflex.cz
nahoru

Státní symbol Arizony: Gigantické kaktusy saguaro se dožívají až 200 let a dorůstají výšky až 15 metrů

redakce LaZ18. března 2019 • 13:40
Státní symbol Arizony: Gigantické kaktusy saguaro se dožívají až 200 let a dorůstají výšky až 15 metrů
foto: Profimedia.cz

Obrázek americké Arizony bývá často spojován s představou kamenité a skalnaté pouště s majestátně stojícími obrovskými sloupovitými kaktusy.

Tyto pro Arizonu tak typické symboly patří druhu Carnegiea gigantea, zvanému saguaro. Přežití v nehostinných pouštních podmínkách s nedostatkem vody jim umožňuje ideálně přizpůsobená stavba jejich těla. Sloupovitý kmen i postranní ramena mají tvar harmoniky s dvanácti až třiceti žebry, která jim dovolují zvětšit nebo zmenšit objem. V době prudkého a vydatného deště tak dospělý exemplář může pojmout až 750 litrů vody, která mu umožní přečkat dlouhé období sucha.

Nejbizarnější věznice na světě? Bolivijské San Pedro nemá ani dozorce

Rostou velmi pomalu, ale dožívají se úctyhodného stáří 150 až 200 let a dorůstají výšky 12 až 15 metrů, přičemž jejich hmotnost může dosáhnout až 9 tun. Datlovití ptáci často vyklovávají dutiny do starých kaktusů, ve kterých pak hnízdí. Kvetou až starší exempláře, u nichž se v květnu a červnu objevují na vrcholu větví a hlavního kmene chomáčky voskově bílých nálevkovitých květů, které mají v průměru až 7,5 cm.

Rozkvétají za soumraku a zavírají se pozdě odpoledne následujícího dne. Vůní zralého melounu lákají opylovače, ve dne včely a jiný hmyz, v noci můry a netopýry. Květ saguara je také státním symbolem Arizony.

Přechod bajkalského ostrova Olchon aneb Podzimní trek centrem severního šamanismu
Severní část indonéského ostrova Celebes: Nerovný boj přírody s člověkem

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Články odjinud
Starší články Lidé a Země