Všestrannost jela na koni své matky, který se jmenoval Goodwill. Ten ale během závodu nezvládl překážku a upadl.
Byla vůbec první členkou britské královské rodiny, která soutěžila na olympiádě a nebylo to v ničem jiném než v jezdectví.
13
Fotogalerie

Olympionici s modrou krví: Jak princezna Anna spadla z koně královny a olympiádu dokončila s otřesem mozku

O olympijských sportovcích se jen stěží dá říct, že jsou obyčejní lidé - jejich sportovní úspěchy z nich dělají výjimečné osobnosti. Když se na hrách ale objeví někdo z královské rodiny, veškerá pozornost se stočí prakticky výhradně k nim. Nejinak tomu bylo i v případě princezny Anny, dcery britské královny Alžběty II., která soutěžila v roce 1976 v soutěži všestranné způsobilosti v jezdectví. Místo medaile si ale odvezla otřes mozku!

Členové královské rodiny se vždy věnovali určitým sportovním odvětvím na vysoké úrovni. Byla to ale až britská princezna Anna, která se probojovala na olympiádu. V roce 1971, ve věku pouhých 21 let, vyhrála Evropský šampionát ve všestrannosti. O čtyři roky vyhrála stříbro v individuální i týmové soutěži. Proto nebylo divu, že se v roce 1976 zúčastnila i jako členka britského týmu Letních olympijských her v Montréalu.

Byla vůbec první členkou britské královské rodiny, která soutěžila na olympiádě a nebylo to v ničem jiném než v jezdectví. Všestrannost jela na koni své matky, který se jmenoval Goodwill. V publiku jí fandila její matka královna Alžběta II, otec princ Philip, a bratři princové Charles, Edward a Andrew. Jenže během závodu její kůň nezvládl překážku a upadl.

Princezna pochopitelně skončila také na zemi, k překvapení všech v publiku se ale rychle oklepala, nasedla zpět na koně a jela dál. Během pádu však utrpěla otřes mozku a podle vlastních slov si ze zbytku závodu nic nepamatuje. Pád také zapříčinil, že si princezna z her neodvezla žádnou medaili.

To ale napravila její dcera Zara Tindall v roce 2012, kdy se rovněž ve všestrannosti zúčastnila her v Londýně a odnesla si stříbrnou medaili. Nejsou to ale jen členové britské královské rodiny - monacká kněžna Charlene skončila se svým týmem pátá v plavecké štafetě, její manžel Albert II. pro změnu soutěžil pěti na Zimních olympijských hrách v závodech dvojbobu a čtyřbobu. V roce 1992 se ve své domovině zůčastnil i - tehdy ještě - princ Filip VI. jako člen jachtařského týmu, podobně jako jeho sestra Cristina v roce 1988. Na ostatní soutěžící s modrou krví se můžete podívat ve videu.