nahoru

Muži vs. ženy: Jak se v historii měnil poměr sportovců na OH? Podívejte se na infografiku

Jakub Švec 2. srpna 2021 • 10:00
Petra Kvitová a Tomáš Satoranský bylůi českými vlajkonoši při slavnostním zahájení LOH v Tokiu - ilustrační snímek
Petra Kvitová a Tomáš Satoranský bylůi českými vlajkonoši při slavnostním zahájení LOH v Tokiu - ilustrační snímek
• foto: 
Koláž iSport.cz

Psal se rok 1896 a v řeckých Aténách se konaly první novodobé olympijské hry. Zatímco těch letošních v Tokiu se účastní 11 500 sportovců, tenkrát v Aténách jich bylo pouze 241 a nebyla mezi nimi jediná žena. O čtyři roky později na LOH v Paříži dorazily také první ženy. Stále se však jednalo o malé zastoupení, jelikož ze zhruba tisíce sportovců tvořily ženy pouhé dvě desítky. Poprvé se na letní olympijské hry podívalo více než tisíc sportujících žen v roce 1972, nicméně na těch samých hrách tou dobou bylo více než 6 000 mužů.

Podívejte se na detailní vývoj účastníků LOH. Jak se vyvíjel poměr sportujících mužů a žen od Atén roku 1896 po letošní Tokio? Podívalo se na hry někdy více než 5 000 žen? Kdy byl rozdíl mužů a žen nejvyšší a kdy nejnižší? A podařilo se letošním hrám poměry vyrovnat? 

Jakub ŠvecLetní olympijské hry 2021

Letní olympijské hry v Tokiu se konají od 23. července do 8. srpna. Česká výprava čítá 116 sportovců, kteří budou bojovat celkem o 300 sad medailí. Na těchto odkazech můžete sledovat průběžné sportovní výsledky, i veškeré zajímavosti, které se olympiády týkají.

Program LOH Češi na LOH Sporty a disciplíny

Olympijské příběhy Olympijské bizáry České medaile


Diskuse ke článku