nahoru

Ženské ragby v podání, které se feministkám nelíbí. A jak to vypadá naostro?

mc 26. července 2021 • 13:40
Ženské ragby v podání, které se feministkám nelíbí. A jak to vypadá naostro?
foto: Aha! – Mária Rušinová

Když se řekne ženské ragby, mnoha mužům se vybaví spoře oděné slečinky válející se po sobě v lechtivých pózách. Profesionální ragbistka by jim ale za takovou dehonestující představu mohla klidně ukázat nějaký pořádně bolestivý zákrok ze svého repertoáru. Ragby je totiž ve skutečnosti sport tvrdých chlapů a ještě tvrdších žen.

Ragby má své kořeny až ve středověku, oficiálně se však jeho vznik datuje do 19. století do anglického městečka Rugby. Koncept si mimochodem „vypůjčili“ i na druhé straně Atlantského oceánu, kde je hra známa jako americký fotbal. Ačkoliv jde v podstatě o odnož ragby, dnes už je považováno za samostatný sport, který se nejen v USA těší velké popularitě. Souboj o olympiádu však nakonec to vyhrálo to původní, anglické v tzv. sedmičkové verzi (tedy sedm hráčů na každé straně).

Příležitost profesionálně závodit mají dnes i ženy, jejich cesta k tomuto sportu byla ale dosti trnitá. Veřejnost z počátku nebyla vůbec nakloněna jejich participaci na tak kontaktním sportu a dokonce kvůli tomu vznikaly nemalé nepokoje. Ragbistky se tak své zálibě mohly věnovat jen potají a o jejich počátcích se ani nedochovalo moc záznamů. Rozmach tohoto sportu začal až v 60. letech minulého století (tedy asi sto let po mužích), kdy se zformoval první dámský ragbyový svaz ve Velké Británii. První mezinárodní turnaj se konal v roce 1990 a v roce 2016 byly zařazeny rovnoprávně po boku mužů zpět do programu olympiády, kde ragby po více než 80 let absentovalo.

Profesionální ragbistky však vyhráno ještě úplně nemají. Ve světě i u nás se totiž občas objevuje tzv. sexy liga, která jejich opravdové úsilí poněkud degraduje a kazí jim image tvrdých žen, které si v ničem nezadají se svými mužskými protějšky. Ženy v této lize se však objevují zpravidla v bikinách a samotná hra tak nabízí i bez lechtivých póz spousty vzrušení, o čemž se můžete přesvědčit v galerii.

Jak vypadá špičková současnost tohoto sportu z olympijských her můžete sledovat na iSport.cz.

mcZimní olympijské hry 2022

Zimní olympijské hry 2022 se konají od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Tam se konaly i Letní olympijské hry v roce 2008. Peking tak bude prvním městem v historii, které hostilo oba typy her. Přinášíme výsledky, přehledy i zajímavosti.

Přehled

Olympijské bizáry Olympijské příběhy Hokej Program Ester Ledecká


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.