Ivan Král se bál holek. Jiří Suchý taky | Reflex.cz
nahoru

Ivan Král se bál holek. Jiří Suchý taky

Milan Tesař30. června 2016 • 11:00
Ivan Král se bál holek. Jiří Suchý taky
foto: Irena Zlámalová/Facebook Metronome

Když jsem se dozvěděl, že na prvním ročníku pražského Metronome festivalu vystoupí společně Jiří Suchý a Ivan Král, přišlo mi to mírně výstřední až surrealistické, asi jako Dalího setkání deštníku se šicím strojem na pitevním stole. Co ti dva mohou mít společného, napadlo mě. V době, kdy Jiří Suchý omráčil Semaforem národ, nebyl Ivan ještě plnoletý, a hlavně – nechodil na tingltangl, ale na bigbít. Konečně, není náhoda, že film Kdyby tisíc klarinetů neviděl dodnes, ale jakmile k nám v půlce šedesátých let dorazil beatlesácký Perný den, dal si ho patnáctkrát. Každý šel svou cestou. Zatímco v sedmdesátých letech bojoval Suchý s normalizačními kádry o přežití divadla, Ivan Král už ve Státech zářil po boku Patti Smith, o jejíž existenci neměl principál Semaforu ani potuchy.

I z toho důvod jsem se rozhodl osobně ověřit, zda nejde pouze o marketingový tah pořadatele festivalu spojit dvě zvučná jména, a navštívil domácí zkoušku legend české hudby. Podezření se ukázala jako lichá. Horké odpoledne ve vile Jiřího Suchého v pražských Střešovicích probíhalo ve znamení Ivanovy velké pokory a vůbec vzájemné úcty.

„Jsme jiná generace, ale pro mě to nic neznamená,“ ohradil se Ivan. „Suchý pro mě znamenal Semafor a bezvadné písničky. Pamatuju si, jak jsem žárlil na Pavla Sedláčka, který natočil písničku Život je pes. Jestli Suchý se Šlitrem něco uměli, tak to, jak se dělá hit.“

David Gaydečka: Proč pořádáme Metronome a United Islands ve stejný víkend

Během hudební zkoušky mi neplánovaně zahráli čtyřručně na piano, a pak jsme si povídali. Ukázalo se, že jejich vzájemné míjení skončilo po sametové revoluci, když si Ivan odskočil domů, do Česka. Na otázku novinářů, co si z české muziky pamatuje, vyslovil tehdy kromě Suchého ještě jedno jméno: Jiří Černý. „Ještě před odchodem do Států jsem se skupinou Saze natočil písničku Pierot. Už poté, co jsme s bráchou odjeli za rodiči, dostala se ta píseň jakousi náhodou do rozhlasové hitparády Jiřího Černého. A pak mi někdo poslal do Ameriky časopis Melodie a já uviděl Pierota na desáté příčce. První, co mě napadlo, bylo, že se musím vrátit. Proboha, vždyť jsem v Houpačce, říkal jsem si. Jsem slavný!“

Ivan Král a Jiří SuchýVIDEO Reflex.cz

Pokud si v příštím Reflexu přečtete celý záznam rozhovoru dvou legend, dozvíte se, proč se Ivan nestýkal v Americe s Čechy, kterou semaforskou písničku si nejraději zpíval s rodiči v emigraci, proč se on i Suchý báli holek, a nakonec i to, s jakou elegancí Suchý Královi vysvětlil, co to znamená recese, do angličtiny nepřeložitelný typ českého humoru.

Vyberte největší hit Jiřího Suchého. U osobností vyhrál Pramínek vlasu. A u vás?
Recenze: Michal Ambrož s Davidem Kollerem nově vstupují do stejné řeky – 70 %
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější