Hadi v oblecích a Slíva na Návrší | Reflex.cz
nahoru

Hadi v oblecích a Slíva na Návrší

Kateřina Kadlecová29. srpna 2014 • 15:00
Knižní tipy: Hadi v oblecích a Slíva na Návrší
Knižní tipy: Hadi v oblecích a Slíva na Návrší
• foto: 
Archív

Jak vyjít (nebo vyběhnout) s psychopatem v pracovním procesu, prozradí tandem známého psychopatologa a zkušeného personalisty. Zatímco „něžně sněží na Žebětín“ v nové básnické sbírce držitele Ceny Magnesia Litera Víta Slívy.

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce
Paul Babiak – Robert D. Hare: Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce

Ačkoli tomu název příliš nenasvědčuje, tahle kniha dvou psychologů je seriózní populárně-naučnou publikací s rejstříkem a poznámkovým aparátem a vydalo ji nakladatelství Academia. Přečíst by si ji měli všichni personalisté i zájemci o psychologii osobnosti a pochopitelně psychopatologii – čtenář se z příběhů z praxe dozví, jak se s „podnikovými psychopaty“ a „korporátními kriminálníky“ spolupracuje, jak je odfiltrovat při přijímacím pohovoru, jak se bránit jejich úkladům nebo proč tak často figurují na vedoucích pozicích, zejména v korporacích. Kdo má zálusk na úžasnou kariéru a je ochoten překračovat mrtvoly svých kolegů a šéfů, dočte se dokonce, jak se psychopatem stát (je třeba být bezcitný, zlý, narcisista, nepředvídatelný, bezohledný atd.). Každou z kapitol dvěstěpadesátistránkových Hadů v oblecích uvádí „na pokračování“ příběh modelového psychopata Davida. Je věru zábavné sledovat Davidův kariérní vzestup – mnohý čtenář si jistě vzpomene na své nadřízené a jejich nadřízené a v příběhu se tak či onak najde, třeba v pozici zneužívaného či šikanovaného psychopatova rádobyspojence.

Vít Slíva: Návrší
Vít Slíva: Návrší

Známý básník Slezska Vít Slíva do svého formálně i tematicky pestrého díla přidává další kamének – jedenáctou sbírku poezie Návrší (jako 18. svazek edice ReX ji vydalo brněnské nakladatelství Host, opět na přepychovém papíře, s užitím grafik Václava Hollara a v parádní typografii Martina Peciny). Podobně jako jeden z jeho oblíbenců, Vladimír Holan, i Slíva rád zkoumá a všelijak obrací čas – „minuty minou,/čas ale stojí“ –, naslouchá ozvěnám smrti, děsí se nočních běsů. Několik čísel sbírky opěvuje srpen a celý cyklus se hemží hmyzem, přetéká přírodou: „V březinách sníh, tiše mizí./Slyšet je mízy,/jak bublají v doubí,/z dubiny slyšet je klouby,/jak blaženě praští. Dub troubí!“ Těším se, až letos v adventní čas poběží na Dvojce Českého rozhlasu dokument o Vítu Slívovi, učiteli mnoha českých básníků a jinak též brněnském gymnaziálním pedagogovi...

Sníh padá,
zem stoupá.
Ticho.

 


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější