Očima studenta: Demonstrace je svébytná událost, nemusí nutně obrátit svět naruby | Reflex.cz
nahoru

Očima studenta: Demonstrace je svébytná událost, nemusí nutně obrátit svět naruby

Oliver Adámek30. června 2019 • 14:30

Na všelijaké demonstrace jsem začal příležitostně chodit asi před pěti lety. Často ani ne proto, že bych se tolik bil za jejich myšlenku, spíš ze zvědavosti a touhy být u nějakého ruchu, takže jsem si klidně zašel i na Okamuru. Byl jsem i na prvních protestech proti Babišovi, když na ně chodilo jen pár desítek lidí (dalším nejspíš nedorazily včas honoráře od Sorose a Kalouska). Tomu, že Babiš jednou „dostane“ na Letnou ten největší dav, v jakém kdy budu stát, bych tehdy nevěřil.

Zaplněný Staromák při hokeji už asi přestane budit takový respekt. Letná je víc, každý ji zná jako velký volný plácek – a najednou je na pláni hlava na hlavě. Že by protesty začaly být prostě populární? I kdyby ano, pořád zůstává jedna otázka: stane se konečně NĚCO? Demonstrace je svébytná událost, nemusí nutně přinést zemětřesení. Chtěl bych ji tady trochu obhájit.

Mám respekt ke každému, kdo se nebojí za svůj názor postavit veřejně, a ještě k tomu přímo na ulici. I když jsem se k nim nepřidal, cenil jsem si třeba spolužáků stávkujících za klima (opravdu se nechtěli jen ulít). Už jen proto, že se o něco takového vůbec zajímají. Vážím si známých, kteří jezdí na demonstrace až z Ostravy, vyrážejí už ráno a druhý den jdou do práce. A taky těch, kdo si vyvěsili plachty na balkónech na Letné a o nichž to vědí sousedi a každý, kdo šel kolem.

Boj o šéfa Evropské komise vrcholí. Česku a zemím Visegrádu by se prý líbila Bulharka…

Asi ani nevím o nikom, kdo by čekal, že nějaká „demoška“ obrátí svět naruby. U jakéhokoli protestu jde o to, vědět, že člověk nezůstal sedět doma zticha, když se schylovalo k něčemu, co mu vadí. A je fuk, jestli je to třeba přijetí eura, okleštění justice, zbourání mostu, nebo pokácení staletého dubu. U nás se nezapalují auta ani nerabují obchody, místo toho se zpívá Není nutno, pořadatelé děkují policii (!) za spolupráci a všechno je v klidu.

Na demonstraci prostě na chvilku zažijete, že demokracie nemusí být jen jednou za čtyři roky na prodloužený víkend. Ono takových chvilek demokracie může být za jeden rok klidně třeba milion!

Zatáčka, kde začalo století válek. Jak dnes vypadá místo, kde před 105 lety zastřelili…
Soudce Baxa: Babiš si lidi nekoupí, měl by si sáhnout do svědomí. Od Zemana bych funkci…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější