Dvojhlavý ombudsman je systémový problém, který nutně potřebuje změnu | Reflex.cz
nahoru

Dvojhlavý ombudsman je systémový problém, který nutně potřebuje změnu

Petr Kolman12. května 2019 • 07:00
Mezi ombudsmankou Annou Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem panovalo velké napětí.
Mezi ombudsmankou Annou Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem panovalo velké napětí.
• foto: 
ČTK

I širší neprávnická veřejnost si určitě povšimla, že v Česku existuje mimo ombudsmana – tedy Veřejného ochránce práv (VOP) – i funkce ombudsmanova zástupce. Někdo nepoučený si občas myslí, že to je něco jako „asistent ombudsmana“, ale v českém veřejném právu jde o relativně silný prvek. O tom svědčí i systém ustanovování do této funkce, ombudsmanova zástupce volí Poslanecká sněmovna z návrhů prezidenta a Senátu. Z tohoto dvouhlavého pojetí často plyne i silné pnutí mezi ombudsmanem a jeho zástupcem.

V posledních letech se konkrétně jednalo o svérázný vztah mezi Annou Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem. Popravdě řečeno, pokud zvolíte do nějakého vrcholného úřadu tak silné a současně tak rozdílné osobnosti, oheň musí být na střeše. Představte si třeba, co by asi následovalo, pokud by premiérovi Andreji Babišovi navolila Sněmovna za vicepremiéra třeba Miroslava Kalouska.

Ombudsmanka vzkazuje českým firmám: Dobro bude, i kdybyste měly zkrachovat!

Nedávno sněmovna navíc volila nového zástupce VOP a z navržených kandidátů si nevybrala nikoho, čímž vznikla dočasná krize.

Jeden ombudsman by bohatě stačil

Někdo ze čtenářů si možná řekne, že bych byl rád, kdyby se zástupcem ombudsmana v budoucnosti stávaly samé konformní osobnosti, které budou s ombudsmanem pěkně ladit. Tak to ani náhodou! Celý systém ale podle mne vyžaduje ráznou systémovou změnu. Myslím, že pro naši malou zemi by bohatě stačil jeden ombudsman bez zástupce. A žádný další „druhý ombudsman“ by se již ve sněmovně ani nikde jinde prostě nevolil. Hrozila by přetíženost člověka v ombudsmanské funkci? Stavu, že by svou agendu samojediný VOP nezvládal, se netřeba reálně obávat, již nyní má totiž k ruce více než stočlenný odborný aparát tvořící takzvanou Kancelář VOP.

Rovněž je otázkou, zda by se do zákona upravujícího postavení VOP nemělo brzy dostat, že člověk vykonávající funkci ombudsmana musí mít ukončené magisterské právnické vzdělání, tak jak je tomu například u soudců ústavního soudu. Čímž by se nepochybně posílila odbornost této instituce a hlavně by se vyslal silný zákonný signál, že by se mělo jednat více o výkon funkce odborné, a ne funkce politické.

Autor je právník.

Japonci na Chalchyn golu dostali tak tvrdou lekci, že je odradila od útoku na Sovětský …
Putin si opět hrál na hokejistu, proměnil se ve stroj na skórování. Ale také spadl,…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější