Bohumil Pečinka: Bude z Česka mečiarovské Slovensko? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Bude z Česka mečiarovské Slovensko?

Bohumil Pečinka16. listopadu 2018 • 10:00
Bohumil Pečinka: Bude z Česka mečiarovské Slovensko?
foto: Zbyněk Pecák

Pročetl jsem si stovky výpovědí na sítích ohledně dnešní politické krize a zaujal mě jeden typ reakce. Tito lidé tvrdí, že vášně kolem kauzy Čapí hnízdo jsou primárně proto, že někdo neuznal výsledky parlamentních voleb. V podtextu zní, že je chce někdo násilně otočit.

Současně dotyční kritizují způsob práce reportérů Kubíka a Slonkové nebo citují výroky ze včerejší demonstrace na Václaváku, čímž dokazují… vlastně cokoli. Od spiknutí mezinárodních sil až po apartní pohoršení, že jim ten či onen nápis na transparentu na demonstraci nevoněl.

„A představte si, paní, někdo tam přinesl papundeklovou šibenici, no co tomu říkáte, nejsou to násilníci?“ „A nejspíš taky nemají rádi pana prezidenta, že?“

Premiér Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují. Nikdy!

Řada autorů na sociálních sítích tím připomíná krasobruslařské rozhodčí, hodnotící čistotu provedení jednotlivých skoků. Ano, blbosti se dělají — na demonstraci, v médiích, na ulicích, prostě všude tam, kde jsou lidé a vstupují do interakcí s jinými lidmi. Kdyby to však mělo být kritériem pro vyjádření nesouhlasu, nikdy by neproběhla žádná společenská změna, ale ani by nikdo nemohl veřejně projevit svůj názor.

Tento způsob argumentace úplně zatemňuje podstatu dnešní politické krize. Je jí trestněprávní kauza premiéra Babiše, kterou jeho štáb právníků a neformálních spolupracovníků systematicky zdržuje a blokuje a někdy při tom využívá také instituce státu.

Všetci kradnú, iba já čerpám: Demonstrace za odstoupení estébáka a proti dětem na Krymu

Nevidět to a kritizovat okrajové jevy celé krize je přesná střelba, ale na úplně špatný terč. Dnes ještě nevíme, jestli vláda přežije v této sestavě, nebo bude sestaven kabinet ještě více nakloněný zájmům Andreje Babiše.

Dost možná, že Česko ročník 2018 vstoupí do fáze mečiarovského Slovenska po roce 1994. Připomínám, že tehdy byla hlavním zájmem slovenské veřejnosti obrana demokratických institucí státu. Všem, kterým to zní kýčovitě, bych rád vzkázal, aby pro stromy nepřehlédli les.

Demisi, demisi! Na Václavském náměstí demonstrovaly tisíce lidí proti premiéru Babišovi
Babiš mladší: Můj otec lže, překročil červenou čáru. Nejsem vůbec pod dozorem
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější