nahoru

Očima libertariána: Dotace a kompenzace pro zemědělce? Nas*at!

Roman Kříž28. srpna 2018 • 06:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Auto.cz

Dalo se to čekat. Snad není dne, aby v médiích nepropuklo bědování kvůli suchu. Zpravidla je doprovázeno nějakým kreativním nápadem. Dotace na nádrže na dešťovou vodu. Postavíme přehrady. Zadotujeme vznik rybníků. Rozbouráme koryta, do kterých jsme v minulosti za erární peníze spoutali potoky, zamokříme, co jsme za společné prostředky odvodnili…

Nesmysly dřívějších odborníků nahradíme radami odborníků dnešních, nesmyslné státní zásahy napravíme moudrou politikou státu dnešního. Důležité je, aby se „něco dělo“. Když se „něco děje“, tak se totiž musí utrácet státní peníze. A ty se nemůžou utrácet bez koncepcí, strategií, odborných studií, expertních komisí. Pak by totiž peníze mohly jít někam, kde to nepotřebují ti, kteří z eráru žijí.

Snad největší nářky je ale slyšet ze strany zemědělců. Ke čtyřem úhlavním nepřátelům zemědělců (jaro, léto, podzim a zima) se totiž přidala nově i dvojice záškodníků (sucho a mokro). Spraví to „kupodivu“ jen dotace… Mapy už jsou vypracovány, vidlemi se přehazují poslední peníze z hromady na hromadu, aby nějací významnější hráči dotačního byznysu nepřišli zkrátka.

Nejhorší sucho je tam, kde Češi nejvíc likvidovali rybníky. Navíc se s nimi většinou…

Je mi líto, ale nevím, proč by zemědělci měli dostávat peníze, které mi stát vezme na služby, které mi údajně skvěle a nepostradatelně poskytuje. Já za sucho nemůžu. Zkusme se spíš ptát, nakolik za sucho můžou sami zemědělci. A systém dotací, které z jejich "podnikání" dělají spíš vedlejší bonus k hlavní činnosti, kterým je právě čerpání dotací.

Mám zde jeden zcela neintelektuální vzkaz:

„Milí zemědělci (čest výjimkám), kurvíte krajinu. Ničíte půdu tím, že z ní jen berete, nestaráte se o ni, a spolupodílíte se tím na suchu. Zamořujete nám vodu umělými hnojivy a pesticidy. Dotace? Odškodnění? Nasrat!“

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

ČR potřebuje další přehrady, pomůžou proti povodním i suchu. Odpor proti betonu je u…
Jak velké vlastně je letošní sucho? Podívejte se, zda u nás bylo někdy hůř, a…

Roman Kříž


Klíčová slova: komentáře, zemědělství, dotace, suchoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější