ČSSD se zase škrábe do vlády. S trochou populismu a daněmi, které zdraží život jejím zbývajícím voličům | Reflex.cz
nahoru

ČSSD se zase škrábe do vlády. S trochou populismu a daněmi, které zdraží život jejím zbývajícím voličům

Petr Koblovský27. února 2018 • 10:00
Jan Hamáček a Jiří Zimola vyjednávají s ANO o vládě
Jan Hamáček a Jiří Zimola vyjednávají s ANO o vládě
• foto: 
ČTK

Česká strana sociálně demokratická se drápe do vlády a nese si s sebou několik hraběcích rad k tomu, jak se stát v tuzemských vodách populistické politiky oblíbenější: Slibte vždy o trochu víc než ostatní, protože nikdo nemůže dát více, než můžete slíbit. Rozdávejte cizí věci „zadarmo“. A trestejte vyššími daněmi – to vždy nakrmí místní pocit nenávisti k úspěšným!

A první vlaštovka se objevila hned vzápětí. Sociální demokracie chce zvýšit blahobyt v České republice tím, že zavede sektorovou daň. To znamená, že uvalí speciální sazbu daně na ta odvětví, která se jí zrovna zdají jako příhodný terč.

V případě sociální demokracie to paradoxně nejsou nelicencovaní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů a exekutoři, kteří „kostili“ jejich voliče až do takové míry, že tito přešli k příslibům ochrany u jiných parlamentních stran, ale sektory jako energetika, telekomunikace nebo bankovnictví. 

Václav Klaus ml.: Koalice ANO a ČSSD by byla strašná
Marek Stoniš 23. února 2018 • 10:10

Václav Klaus ml.: Koalice ANO a ČSSD by byla strašná

Sektorové daně

Je přitom naprosto absurdní myslet si, že vyšším zdaněním firem v sektorech takových služeb, bez nichž se člověk v moderní společnosti neobejde, lze cokoliv vyřešit, zejména pak že se díky takovým daním sníží ceny služeb a zvýší se jejich kvalita. Nejen z tohoto pohledu se jedná o špatný nápad, protože sektorová daň má v praxi téměř výhradně následující dva dopady.

Zaprvé dochází k přesunu daňového břemene z povinného subjektu na zákazníky. Pro firmy není nic jednoduššího než zvýšený daňový náklad promítnout v rámci finančního managementu a přenést jej na koncového zákazníka ve formě vyšších cen, nebo zpomalení investic do kvalitnějších a dostupnějších služeb. A zákazník takový náklad rád ponese, protože bez daného produktu se prostě nelze obejít.

Druhým efektem je bobtnání státního aparátu, jelikož na speciální daně potřebujete speciální úředníky, pro ně speciální kompetence, pracovní stoly, počítače, auta. Daňové příjmy se přeci nevyberou, nezkontrolují a nepřerozdělí samy – potřebují státní aparát, který zaplatíme z našich daní (často právě z těch, které se takto vybraly). 

Navrhovat podobné fiskální hlouposti v době konjunktury je dokonale populistické a může se zdát na moment jako relevantní, ale jedná se o nepromyšlenou hloupost, která ekonomiku a lidi v ní žijící pouze a jen poškodí.

Autor je vysokoškolský pedagog a předseda Správní rady Liberálního institutu 

Václav Havel - prezident, který přijal odpovědnost a uměl dobře hrát v zákulisí
Zemanova sjezdová kopaná: Schytali to Piráti, Sobotka i hádejte kdoKlíčová slova: ČSSD, daněDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
23,040
29,720
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější