Active TV dostala pokutu za šíření léčitelství | Reflex.cz
nahoru

Active TV dostala pokutu za šíření léčitelství

Jiří X. Doležal15. ledna 2017 • 06:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
reprofoto

Omezení svobody projevu je vždy ošemetné, v našem případě však považuji rozhodnutí soudu za moudré. Vykládat do éteru, že umíte někoho na dálku vyléčit, totiž znamená, že může díky vašemu "léčení" zanedbat lékařskou péči o sebe a umřít.

Svoboda projevu je skvělá věc, ale nesmí se to přehánět se svobodou lži. I když i lež je jistě lidským projevem. Představme si modelový příklad, že někdo z legrace odvysílá v pořadu pro děti návod, jak mají rozbít teploměr v rodinné lékárničce a takto získanou rtuť spolknout. Svobodu takového slova je zcela na místě omezit. V případě, o kterém zde píšu, to bylo podobně na místě.

Causa se týká teleshoppingového bloku EZO.TV odvysílaného v roce 2014 na tehdejším programu Active TV. Účinkující ezoterička na základě jména a data narození diagnostikovala a poté jim posílala na dálku „léčebný balíček pomocí nejrůznějších čaker a magií“.

Nejprve mediální rada, pak Městský soud, následně nejvyšší soud a nyní konečně i ústěvní soud potvrdily pro televizní stanici pokutu. Jejich pořad prý mohl vyvolat v divákovi dojem, že je zaléčen, a pak zanedbat skutečnou zdravotní péči o sebe. Televize se hájila, že nikdo s průměrným IQ nemohl brát jejich ezopořad vážně a tudíž žádné riziko nemohlo nastat. Že jako pořad mohl ublížit jen blbejm. Tím se samozřejmě televize sama usvědčila, protože její diváci mají IQ výrazně níže, než je průměr - nikdo chytrej by se na takovou kravinu nedíval. A všechny výše jmenované instituce potvrdily, že lhát o léčení a doporučovat v televizi pavědy se prostě z hygienických důvodů, kvůli zdraví lidu, nesmí.

Rozsudkem vznikl zajímavý precedens, a mně by udělalo radost, kdyby v jeho světle mohl nějaký právník udělat analýzu reklamy léčitelů i jinde než v televizi. Pro Reflex právě zpracovávám článek o chlapíkovi, co bulíkuje na webu lidem, že umí vyléčit rakovinu. Myslím, že je dobře, že kázat šarlatánské léčitelství se nesmí v televizi. Proč ale na webu ano? Léčitelů nabízejících těžce nemocným lidem zázraky je plná republika, a tak myslím, že by se z pokut, jakou dostala televize, mohla stát taková pěkná tradice i pro inzerující léčitele.

Nechal zmizet sochu Svobody nebo unikl z Alcatrazu. David Copperfield dnes slaví 60. …
Šílenství pokračuje: Džihádisté z Islámského státu poprvé usekli hlavu ženám, kvůli …Klíčová slova: televize, pokuta, léčitel, soud


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější