Novinka z ministerstva: Když se chodec vyboduje, přijde o chodecký průkaz? | Reflex.cz
nahoru

Novinka z ministerstva: Když se chodec vyboduje, přijde o chodecký průkaz?

Jiří X. Doležal3. listopadu 2016 • 16:30
Ministr dopravy Dan Ťok.
Ministr dopravy Dan Ťok.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

S mimořádným zájmem jsem přijal nové opatření ministerstva dopravy, podle něhož budou trestné body kromě řidičů dostávat i chodci. V rámci práva na informace chci vědět, co to na tom ministerstvu kouřej, a chci taky.

Ministerstvo dopravy chystá nový sankční systém v silničním provozu. Do Poslanecké sněmovny půjde jeho návrh na změnu a také zpřísnění silničního zákona. Novela má zahrnout i trestání chodců za způsobení dopravní nehody. Což jako myšlenka rozhodně není špatné — ač neřidič, pozoruji někdy skoky chodců pod rozjetá vozidla s velkou úzkostí. Nerad koukám na přejetý lidi.

Takže zavést nějaké pokuty pro chodce, co způsobí dopravní nehodu, není rozhodně od věci. Ostatně pokuty pro chodce již dávno existují — zkuste před očima městského strážníka přejít na červenou.

Vojta Dyk: Musíme se bránit, ale politickým písničkářem nebudu
Jana Bendová 2. listopadu 2016 • 17:04

Vojta Dyk: Musíme se bránit, ale politickým písničkářem nebudu

Nový silniční zákon však obsahuje i změnu, která mne naplnila značnými rozpaky a na niž čekám s neklidem (občanským samozřejmě). Tou změnou je bodový systém pro chodce. Když chodec způsobí dopravní nehodu, má dostat dva trestné body podobně jako řidič.

Jako chodec způsobuji dopravní nehody poměrně často. Disponuji totiž tak luzným zjevem, že se často řidiči obdivně zahledí směrem k mé osobě na chodníku a naperou to z nepozornosti do kandelábru. Jaký tedy bude můj osud, až se vyboduji? Jednou z možností je, že mi odeberou chodecký průkaz. Je pravda, že sice žádný nemám, ale Ťokovo ministerstvo tento drobný detail možná napraví a vybaví nás, deset miliónů českých chodců, průkazy, aby bylo co odebírat, až se vybodujeme.

Měli by ti, co vědí aspoň něco, mít ve volbách silnější hlas? Těžko cokoliv namítat

Druhou možností je, že dostanu zákaz vycházení a z bytu budu smět vycházet jen v době mimo dopravní špičku. Anebo si budu muset z vlastní kapsy platit nosiče, kteří mne budou po ulicích — s plným dodržováním dopravních předpisů samozřejmě — nosit.

Prostě — nevím. Jaký bude osud vybodovaných chodců, zatím nebylo zveřejněno. Ale pokud mne někdy zahlédnete, jak mne na ulici nesou, tak vězte: Nejsem na šrot, ale Ťok mne vybodoval!

Skvělý dánský seriál Vláda: Jak ukázat fakáč politickým vyděračům a diktátorům
Katastrofální účast v senátních volbách – v Mostě stačilo na vítězství 7,54 procenta…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější