Kancléř Mynář se odvolá aneb přísnost pana prezidenta | Reflex.cz
nahoru

Kancléř Mynář se odvolá aneb přísnost pana prezidenta

Jana Bendová7. října 2015 • 08:54
Kancléř Mynář a prezident Zeman
Kancléř Mynář a prezident Zeman
• foto: 
Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia

Prezident Zeman bývá přísný jako starozákonní bůh. Kvůli vyvěšeným trenkám na Hradě si přál odvolání šéfa prezidentské ochranky. Stalo se, Petr Dongres rezignoval. Přál si i další hlavu, dostal ji: odvolán byl velitel Hradní stráže Radim Studený. A podle prezidenta nelze ani vyloučit, že skončí také šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. My ostatní budeme potrestáni tím, že na Hradě budeme muset procházet bezpečnostními rámy. Ano, přísnost musí být.

V květnu prezident odmítl podepsat jmenování tří docentů profesory, ačkoli řádně prošli akademickým řízením — kvůli morálnímu kazu v životopisech. Přísnost musí být.

V srpnu zase vzkázal uprchlíkům, že je k nám nikdo nezval, musí respektovat pravidla této země, jinak ať jdou pryč. Přísnost musí být.

Prezident Zeman je zkrátka rázný muž. Ale slabé chvilky lidskosti má, to zas ano. Vůči svému kancléři Mynářovi je laskavý jako babička ze Starého bělidla. Bezmála dva roky čekal, než jeho pravá ruka získá bezpečnostní prověrku. Tehdy, v říjnu 2013, jasně řekl: „Buď si tu prověrku dodělá, to znamená, že ji dostane, a pak zůstane kancléřem, nebo si ji nedodělá, pak přestane být kancléřem a já si budu shánět kancléře nového.“ Přísnost musí být.

Jak už víme, kancléř prověrku nezískal. A pan prezident počká, až si vyřídí odvolání – právě dnes podá k Národnímu bezpečnostnímu úřadu rozklad proti jejímu zamítnutí. Pokud neuspěje, podá nepochybně i kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Náš pan prezident je hodný a velkorysý: „Jestliže každý má nárok na odvolání, platí to i na kancléře, protože všichni si jsme rovni.“

Že by přísnost z hradního repertoáru náhle zmizela? Kdepak. Přísnost musí být. Třeba na ty, kdo prezidentovi nedostatečnost jeho kancléře neustále předhazují, na „běsnící pražskou lumpenkavárnu“, na hloupé novináře a nezvané rádce, kteří říkají, co se v roli hlavy státu hodí a co nehodí, s kým a kde má ta hlava slavit narozeniny, nebo na politika, jenž místo péče o výnosy vojtěšky srovnává ohrožení hradní bezpečnosti trenclemi s ohrožením hradní bezpečnosti neprověrkou…

Ano, přísnost být musí. Jen Miloš Zeman nemá rád, když něco „musí“ on.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější