
Tomáš Vlach: Izolace Ruska nebo dvacetiletá válka. Co lze čekat od jednání o míru?
Jaro 2022 bylo stále ještě obdobím šoku z toho, co se děje. V roce 2023 se v nadějích čekalo na ukrajinskou ofenzívu a nedočkavě se vyhlížely stíhačky F-16. První nepřišlo, druhé ano, ale nesplnilo očekávání. Jaro 2024 se zase neslo v duchu opakujících se konferencí, kde západní státníci donekonečna diskutovali o diplomatickém řešení konfliktu, jenže to k ničemu nevedlo. Teď konečně dochází na diplomatické frontě k posunu, obě strany si sedly tváří v tvář za jednací stůl. A naplno se potvrzuje, že problém je na straně Ruska, které válku skončit nechce.
Pojďme si shrnout chronologii posledních mírových jednání. Nejprve kyjevský summit evropských zemí, USA a Ukrajiny nabídl třicetidenní bezpodmínečné příměří, následovala noční tisková konference Vladimira Putina (kde nebylo možné klást otázky) s návrhem vést v Istanbulu přímá jednání. Druhý den Volodymyr Zelenskyj vyzval Putina, aby přijel do Istanbulu k osobnímu setkání.
Šance, že by skutečně dorazil, byla asi stejná, jako kdyby měl vydat rozkaz k zastavení bojů. Rusko nakonec poslalo delegaci v čele s poradcem Kremlu Vladimirem Medinským, o úroveň nižší, než se původně čekalo – v čele měl být muž číslo jedna zahraniční politiky, poradce Putina Jurij Ušakov. Ukrajina vyslala ministra obrany Rustema Umerova s mandátem jednat o příměří, ruská strana nic takového odsouhlasit nemohla. A ani nechtěla. Jediným hmatatelným výsledkem je tak výměna zajatců v dosud největším množství od začátku války – tisíc na tisíc – a příslib, že se snad bude jednat i dál.
Rusko totiž podle několika zdrojů přišlo s nereálnými požadavky odpovídajícími původnímu Putinovu návrhu spočívajícímu ve stažení ukrajinských jednotek ze čtyř oblastí, kde nyní probíhají boje, a faktické neutralitě Ukrajiny. Jsou to podmínky daleko nad rámec amerického mírového návrhu, na který se na Ukrajině rovněž dívají skrz prsty zejména kvůli požadavku na uznání ze strany USA anektovaného Krymu jako součást Ruska. Na ruský návrh by v Kyjevě nikdy nepřistoupili a v Kremlu to moc dobře vědí.
Sebevědomé Rusko
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!