Ručičky hodinek nás zase přehodí z léta do zimy.

Ručičky hodinek nás zase přehodí z léta do zimy. Zdroj: profimedia.cz

Letní čas: Je konec posunování hodin nutný, nebo by se EU měla věnovat mnohem podstatnějším věcem?

Jiří Štefek

O tomto víkendu, konkrétně v noci ze soboty na neděli, dojde ke změně času. Na následujících sedm měsíců začne platit letní čas a všichni posuneme ručičky na hodinách o 60 minut dopředu. Jako při každém střídání času, k němuž každoročně dochází v březnu a na podzim v říjnu, se na okamžik rozhoří debata o tom, zda střídání času nezrušit, a budou padat různé návrhy řešení. Problému se má opět věnovat i Evropská unie. Nicméně ve světle současného dění by bylo spíš žádoucí, aby se lidé v evropských institucích věnovali věcem mnohem podstatnějším a palčivějším.

Jeden čas – a tudíž neexistence střídání zimního a letního času – tu přitom měl platit již čtyři roky. Zrušení povinného střídání času s platností od roku 2021 totiž odhlasoval Výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch již na začátku března 2019. Problém však spočíval v tom, že se evropští lídři nedokázali shodnout na tom, zda ten jediný ponechaný čas bude zimní či letní. Pak do Evropy vtrhl covid-19 a celá tato debata byla uložena k ledu. Evropská unie a po ní i jednotlivé členské státy potvrdily, že střídání času bude pokračovat minimálně do roku 2026 a pak se rozhodne co dál. Čas sice rychle pokročil, ale od té doby se nevyřešilo vůbec nic.

Je asi nošením dříví do lesa zde opakovat argumenty odpůrců a příznivců střídání časů. Jsou víceméně stejné jako ty, s nimiž toto téma zvedl v Česku v 90. letech minulého století pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch. Otázkou však je, zda tyto argumenty jsou opravdu argumenty, a nikoliv jen pocity, trendy či dojmy. Na jednu stranu energetici říkají, že střídaní času už nikterak zásadní energetické úspory nepřináší, na stranu druhou i se změnou času se drtivá většina lidí vyrovná v řádu jednotek dnů. U většiny lidí proto spíš rozhodují praktické dopady. Při letním čase je v létě dlouho světlo, při zimním čase není v zimě o půl deváté ráno tma.

Jak bylo řečeno, v následujících měsících by měly unijní státy začít řešit, jak to bude se střídáním času dál. Realisticky viděno, nečekejme rychlou a hladkou shodu. Navíc jsem spíš toho názoru, že ve světle toho, co se děje v Evropě, na ukrajinském bojišti a ve vztazích s Trumpovou administrativou v USA, by se evropské špičky měly zabývat mnohem důležitějšími věcmi, jako je obrana, podpora ekonomiky, eliminace extremismu a dalšími výzvami, a ne tímto technicistním či trendovým rozmarem, u kterého mají dva lidé tři různé názory. Dva různé časy se střídají už dlouhou dobu, všichni vědí, co to obnáší, a mají možnost se na to vždy s dostatečným předstihem připravit. Navíc žádné škody nikomu změna času nepřináší. Ne, tohle opravdu není tématem dnešní doby.