
Rumunská hra s volebním ohněm: Obrana před Ruskem, nebo triky vládních stran?
Rumunská policie minulý týden zatkla prezidentského kandidáta Călina Georgeska a následně ho obvinila z podvracení ústavního systému a propagace nedemokratických hnutí. Konkrétně druhoválečných rumunských politiků, kteří měli na svědomí mimo jiné vraždění Židů v zemi. Jde o snahu bránit demokracii před autoritáři a ruským vlivem, nebo o pokus vládních stran udržet se u moci?
Favorit J. D. Vance
Nedávná řeč amerického viceprezidenta J. D. Vance v Mnichově byla z výrazné části věnována Rumunsku. Vanceovi se nelíbilo, že tam byly na podzim loňského roku zrušeny prezidentské volby poté, co v prvním kole získal senzačně nejvíce hlasů do té doby naprosto neznámý kandidát z pravého okraje politického spektra Călin Georgescu.
Vance v Mnichově řekl, že volby anulovala rumunská vláda, což ale nebylo přesné, protože verdikt o tom, že první kolo bylo natolik narušeno zvenčí, že nemůže platit, vynesl rumunský Ústavní soud. Ten argumentoval rozporem mezi tvrzením Călina Georgeska a zjištěními tajných služeb. Podle nich totiž byly do masívní kampaně tohoto kandidáta před prvním kolem na TikToku investovány statisíce dolarů, zatímco Georgescu ve výkaze volebních nákladů uvedl, že za on-line reklamu nezaplatil vůbec nic. Tajné služby navíc přinesly tvrzení, že tyto peníze měly pocházet z Ruska, a Georgescu byl proto nástrojem, jak volby ovlivnila zahraniční mocnost ve svůj prospěch. Tyto dvě teze si ústavní soudci vzali za své a rozhodli o zrušení dva dny před druhým kolem, v němž se měli utkat Georgescu a kandidátka sociálně liberální rumunské obdoby našich Pirátů Elena Lasconiová.
Rumunská premiéra
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!