
Zvířata na odstřel aneb Český spotřebitel většinou původ masa neřeší, zajímá ho hlavně jeho cena
Při sledování těch záběrů si člověk musel zakrývat oči. Vyděšená a vystresovaná zvířata bitá lopatami, týraná elektrickými šoky nebo vláčená za krk za traktorem. To nebyl šílený hororový sen, to byla a nejspíš je (skrytou kamerou natočená) běžná realita na řadě tuzemských farem. Některé z nich dokonce mají tu cynickou drzost a pobírají od státu a Evropské unie nemalé dotace, aby chovaným zvířatům zajistily životní pohodu a ochránily je před strádáním.
Týrání se opakuje
Ale nedělejme ze sebe překvapené. Nedávná reportáž v pořadu Reportéři ČT totiž nebyla prvním zpravodajským počinem, který upozornil na odstrašující podmínky a brutální zacházení se zvířaty na některých tuzemských farmách. Naopak, toto téma se v určitých periodách vynořuje opakovaně už hezkou řádku let. Když se netýká skotu, týká se drůbeže. Když se netýká drůbeže, týká se prasat. A jaký byl v minulosti výsledek nebo reakce? Vždy to tak nějak vyšumělo.
Nyní to však vypadá, že by se snad mohly pohnout ledy. Ministr zemědělství a lidovecký šéf Marek Výborný v reakci na odvysílanou reportáž nařídil mimořádné kontroly chovů hospodářských zvířat, přičemž kontroloři by se měli zaměřit především na problematické chovy dojného skotu, které mají větší procento nucených porážek na farmě. Inspektoři vyrazili do terénu na začátku posledního únorového týdne.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!