
Petr Sokol: Zpřísnění migrační politiky je jedinou cestou, jak v Německu zastavit nárůst podpory AfD
Německu zbývá něco málo přes dva týdny do předčasných parlamentních voleb. Předvolební kampaň notně rozčeřilo nejen další kolo debaty o migraci, ale především rozhodnutí opozičního šéfa a lídra středopravicové CDU Friedricha Merze prosadit změny na tomto poli i s pomocí hlasů protestní Alternativy pro Německo (AfD).
Tato strana byla dosud v Německu politicky naprosto izolovaná. U našich západních sousedů se mluví o tzv. protipožární zdi, tedy principu, podle něhož s AfD nikdo nespolupracuje. A dalo by se říct, že ani nemluví. Má to dva hlavní důvody, proč v Německu – na rozdíl od jiných zemí Evropy, kde se protestní pravicové strany zapojují i do vlád – dosud nikdo se spoluprací s Alternativou vážně nekoketoval. První je historický a spočívá v poválečné denacifikaci země, kdy byl jakýkoli pravicový extremismus připodobněn k nacismu a odsouzen k naprosté politické izolaci. Dokonce i aliance CDU a její bavorské sesterské strany CSU si dodnes v Německu říká „strana středu“, ačkoli reálně je demokratickou středopravicí.
Radikální AfD
Druhým důvodem přetrvávající izolace Alternativy je její politika. Vznikla jako uskupení euroskeptických univerzitních profesorů, ale později se přeměnila v radikální protestní stranu. Navrch získalo hodně nacionalistické a proruské východoněmecké křídlo, které si zvolilo další radikalizaci.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!