Vicepremiér Vít Rakušan neměl radost, když se vláda neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro. Jeho hnutí STAN vytvoření pozice požadovalo.

Vicepremiér Vít Rakušan neměl radost, když se vláda neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro. Jeho hnutí STAN vytvoření pozice požadovalo. Zdroj: ČTK / Šulová Kateřina

Pavel Páral: Marné hrátky o euro aneb Integrační jádro EU nevypadá jako bezpečné útočiště před krizemi

Pavel Páral

Vládu čeká další zbytečná a bezvýsledná debata nad přijímáním společné evropské měny. Marnost těchto diskusí je dána sice především naší domácí politickou realitou, ale v poslední době přibývají i pochybnosti o budoucnosti evropské ekonomiky a souvislostech s fungováním eurozóny.

Na stole ministrů nyní leží analýza zpracovaná na únorovou žádost kabinetu experty z NERV. Tehdy se zejména Starostové a Piráti dožadovali, aby vláda začala připravovat vstup do předpokoje eura, tzv. Evropského mechanismu směnných kursů, tzv. ERM II. Znamenalo by to fixování kursu koruny k euru a předání pravomocí bankovního dohledu evropským orgánům nejméně na dva roky. A protože zejména ODS nechce mít s eurem nic moc společného, dopadlo to rozhodnutím spor vysedět tak, že se svěří expertům.

O ekonomiku nejde

Ve výsledku jejich práce po tři čtvrtě roku si ale zase najdou obě strany své vybrané argumenty. Eurooptimisté rozhazují rukama nadšením, že už v příštím roce budeme po letech plnit všechna podstatná kritéria týkající se rozpočtových deficitů, inflace i úrokových sazeb, a není tudíž na co čekat.

Odpůrcům zase dodali experti argument, že vstupovat do ERM II je vhodné až tehdy, kdy je dohodnut konečný termín přechodu na společnou měnu, protože pobyt v měnovém systému by měl být co nejkratší. ČNB totiž musí vedle nízké inflace cílit i na udržování kursu, což může být občas protichůdné. A rozhodnout o vstupu, případně ho i zorganizovat by měla příští vláda.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!