nahoru
Premium Komentáře

Je Čína za zenitem? Protesty v Říši středu nenastartovaly revoluci, ale zemi čekají bouřlivé časy

Viliam Buchert 8. prosince 2022 • 11:10
Prázdná bílá papírová čtvrtka se stala symbolem protestů. Prázdná, aby policie nemohla lidi za nic obvinit. 
Prázdná bílá papírová čtvrtka se stala symbolem protestů. Prázdná, aby policie nemohla lidi za nic obvinit. 
• foto: 
ČTK / AP / Koki Kataoka

Problém s elektrickým jističem způsobil 24. listopadu v obytném domě v západočínském Urumči velký požár. To bylo oploceno a uzavřeno kvůli přísným protikoronavirovým restrikcím čínských úřadů a nemohli se k němu dostat včas hasiči. V důsledku toho zemřelo deset lidí. Požár byl označen za spouštěč protestů, kdy lidé volali i po odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Nesmyslná politika nulové tolerance v boji proti covidu-19 vede někdy v Číně už více než dva a půl roku k nebezpečným situacím. Kvůli pouhým desítkám či stovkám pozitivních případů jsou uzavírána miliónová města. Místa, kde žijí nemocní, jsou oplocena a hlídána. Vyšetřování v Urumči ukázalo, že během požáru se pracovníkům protiepidemické prevence nepodařilo včas demontovat ploty, které zabraňovaly obyvatelům domu vycházet ven. Zamčeny byly i všechny dveře. Betonové zábrany rozmístěné v rámci restrikcí omezovaly hasičské vozy. Mezi deseti oběťmi bylo i tříleté dítě. Takové neštěstí bylo už moc i na mnoho Číňanů, kteří jinak trpělivě snášejí totalitní manýry režimu.

Jeden vládce, mnoho problémů

Podle průběhu posledních protestů se dá ale usuzovat, že nejlidnatější zemi světa čekají bouřlivější roky. Podívejme se proto, co neklid Číňanů způsobuje.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější