nahoru

Žeru maso, státní prachy a šířím dezinformace. Agrární komora se v nejnovější kampani odkopala

Adéla Knapová 27. listopadu 2022 • 15:00
V Česku je přes 26 miliónů hospodářských zvířat, většina z nich ve velkochovech. Mnohá tam trpí, a jsou dokonce týrána
V Česku je přes 26 miliónů hospodářských zvířat, většina z nich ve velkochovech. Mnohá tam trpí, a jsou dokonce týrána
• foto: 
Lukáš Vincour

ŽERU MASO. Jsem masozřavec a nestydím se za to. Nejnovější kampaň Agrární komory, jedné z našich nejagresivnějších nátlakových a lobbystických organizací, jež dlouhodobě hájí zájmy hlavně největších a zásadní díl zemědělských dotací požírajících podnikatelů, říká víc o podstatě a stavu komory než o mase.

Falešná sekaná

Komora mimo jiné prohlašuje, že chtěla „vyvracet mýty o mase a dávat do souvislostí trendy, které jsou prosazovány v současné výživě“. A jak už je jejím dlouholetým zvykem, zvolila místo faktů účelovou manipulaci.

Protože zatímco pravdu o tom, jaké maso, z jakých podmínek a v jaké kvalitě nám právě oni, masaři z velkochovů a obřích jatek, reálně každý den v supermarketech nabízejí, se z pochopitelných důvodů příliš nedozvíme (o stavu našich velkochovů jsme letos na jaře přinesli reportáž Tak kopni do tý krávy), o takzvaných trendech, jež jsou prosazovány v současné výživě (a jež ohrožují jejich dominantní postavení), jsou nám sdělována šokující a převratná ‘fakta'.

Recept na tuhle předraženou marketingovou sekanou je snadný a dobře známý - vybere se pár informací hovořících pro konzumaci masa, zcela se ignoruje vše, co se nehodí nebo dokonce mluví proti, a jako nepřítel se vybere specifická skupina potravin, o níž se sdělí účelově převyprávěné a z kontextu vytržené informace.

Mají strach

Na první pohled se zdá, že Agrární komora ztratila soudnost. Ani ne tak kvůli samotné kampani, která je sice nestoudná a na hranici lživé reklamy, ale spíš proto, že se zcela odkopala.

Tím, jak masaři odhodili zábrany a zvolili ničím nezastřenou manipulaci s fakty, ukázali vnitřnosti. A prozradili zásadní - mají strach.

Jejich dominantní postavení je po dlouhých desetiletích nezasloužené prosperity a napojení na všemožné obří subvence v ohrožení. Ke všemu se ani nemohou spoléhat na osvědčenou malou domů - už nemají v čele ministerstva jednoho z nich, jak tomu bylo v případě velkoagrárníka, bývalého opakovaného šéfa rezortu a v mezičase také prezidenta komory Miroslava Tomana, za jehož vedení jim ministerstvo na kampaň přikleplo téměř čtyři miliony ze státních peněz.

Mají strach a na to nejsou zvyklí. Většinou totiž strach šíří, je jejich podstatou.

Kampaň nepomohla propagaci kvalitního masa, zato nasvítila vnitřnosti Agrární komory. Jen ten, kdo je v koncích a potřebuje mobilizovat, sahá k podobným praktikám.

Autorka nejí maso a zasazuje se za zlepšení kvality životních podmínek zvířat. Klíčová slova: maso, agrární komora


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější