Neblahé dědictví „protikorupční revoluce“. Co přineslo desetiletí nové éry ve státním zastupitelství?
Poklidné vody státního zastupitelství rozčeřila analýza ministerstva spravedlnosti. Srovnávala výsledky Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci od roku 2012. Drtivé kritice podrobila hlavně působení olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana, problémy jsou však širšího rázu.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci čekají personální změny. Ištvan opustil svůj post už koncem března a po zveřejnění nelichotivé analýzy oznámil rezignaci i jeho náměstek Pavel Komár, faktický hybatel olomouckého úřadu. Zjištěné manipulace s hospodařením jsou ovšem natolik závažné, že jiným by už titíž žalobci sdělovali obvinění pro porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Změny v Olomouci
Tento vývoj předznamenává, že změny ve vedení této instituce ukončí jednu éru. Nový vrchní žalobce Radim Daňhel, přicházející z kroměřížského okresu, slíbil její restrukturalizaci a přivede si svoje lidi.
Komár je příliš spojen s Ištvanovou linií. Uvolnil prostor poté, co zjistil, že ministr Pavel Blažek preferuje jeho nástupce mimo olomoucké struktury. A nejvyšší státní zástupce Igor Stříž mu v tomto směru vyhověl.
Komár se zařadil se k oponentům, kteří analýzu odmítli jako neobjektivní a účelovou. Ištvan ji dal do souvislosti s policejní razií na Úřadu vlády ČR v červnu 2013. Stejně jako Marie Benešová. Bývalá ministryně spravedlnosti nad olomouckými žalobci držela ochrannou ruku a preferovala je před pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou.
Komárovo jméno se skloňovalo v médiích už před třemi lety, kdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvažoval o přechodu do evropských justičních orgánů. Pokud by Zemana nahradil, ištvanovci by ovládli státní zastupitelství a zúčtovali tak svůj podíl na změně poměrů. Tyto ambice nyní padly.
Ištvanova blamáž
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!