nahoru

Vladimír Pikora: Ze zlata se ve strachu z inflace stala populární investice

Vladimír Pikora 16. září 2021 • 17:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Česká inflace dosáhla v srpnu 4,1 %. To je nejvíce od listopadu 2008. Vysoká inflace je ale i jinde ve světě. Prozíravější lidé proto hledají nějakou ochranu před znehodnocením peněz a peníze investují. Někdo investuje do zlata, někdo do nemovitostí, někdo do akcií.

Bohužel se ukazuje, že těch prozíravých není až tolik. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK mají tři pětiny Čechů své úspory uložené v bance na běžném účtu a každý šestý dokonce doma pod polštářem, což je asi to nejhorší, co může s penězi udělat.

A kam investují ti prozíravější? Data ukazují, že rychle roste obliba zlata. To je historicky osvědčené. Globální prodej zlatých slitků a mincí v prvním pololetí 2021 meziročně vzrostl o 56 procent na 594 tun, a byl tak nejvyšší od roku 2013. Zlato přitom nenakupují jen domácnosti vyděšené z růstu cen, ale i centrální banky. Ty nyní drží o 29 procent více zlata, než je desetiletý průměr.

Rostoucí oblibu zlata vidíme i v ČR. Barometr obliby spoření ukázal, že je zlato nyní velmi oblíbené. Vysvětluji si to tím, že jsou české domácnosti velmi konzervativní a hledají něco klasického a bezpečného, proto se nevrhají ve velkém počtu do kryptoměn, které jsou podle barometru až na chvostu popularity. Starší lidé jsou u nich zdrženliví.

Standardně by většina domácností asi nejraději investovala do nemovitostí, jenže ty jsou nyní tak drahé, že jsou pro mnoho lidí nedosažitelné, zatímco zlato dosažitelné je. Nikdo nemusí kupovat obří cihlu, stačí malý slitek.

Podobné to je i v Německu. To je největším trhem se zlatem v Evropě. Tamní poptávka je přitom podle agentury Bloomberg letos nejvyšší od roku 2009. I tam chápou zlato jako pojistku před inflací. Němci totiž na rozdíl od jiných zemí mají zkušenost s hyperinflací.

Často slyším, že zlato není investicí a že nedokáže porazit inflaci. Není to pravda, ani když se dívám na dolarové ceny, ani když se dívám na korunové ceny. V roce 2000 se pohybovala cena 1 unce zlata kolem 10 000 Kč. Vloni se přitom unce zlata dostala v jednu chvíli až na 45 000 Kč. Tak velkou inflaci nemáme. To by musely ceny vzrůst na více jak čtyřnásobek. České ceny za dané období přitom nevzrostly ani na dvojnásobek. Hodnota stokoruny poklesla za dané období jen o 37 %.

Podobné to je s akciemi. Ty také poráží inflaci. Nicméně ten, kdo by čekal, že akcie za posledních 20 let rostly více než zlato, ten by se mýlil. Zhodnocení českých akcií se pohybuje někde kolem trojnásobku. Německé akcie jsou na tom o trochu lépe, ale stále méně než zlato. Proto ta popularita zlata v západní Evropě.

Navíc v západní Evropě mají tu smůlu, že jim určuje úrokové sazby Evropská centrální banka, která má v rámci záchrany jižní Evropy záporné úrokové sazby. A nízké úrokové sazby zlatu nahrávají, protože investoři nemusí plakat, že zlato nenese úrok. Jeho nulový úrok je pro ně stále lepší než záporný úrok ECB.

Český trh se zlatem zatím však není tak rozvinutý jako německý. Rozdíl v cenách jednotlivých obchodníků je obrovský a já jsem často překvapen, jak draze většina lidí nakupuje. Proč se s někým neporadí?

Často se na mě lidé obracejí, zda jim se zlatem nemohu pomoci, protože jsou mezi mincemi a slitky ztraceni. Já osobně preferuji malé mince a slitky. Mince mám přitom raději, protože nemají identifikační kód. Jsem zastánce svobody a anonymity a to mince bez čísla nabízejí.

Vladimír Pikora
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější