
Z fotbalového hřiště se stala nová fronta v kulturní válce už dříve. A politika nakonec prosákla i do mistrovství Evropy ve fotbale.
Nový zákon z Maďarska ale taky opět rozdmýchal spory mezi evropskými institucemi a Orbánovou vládou. V Evropě zaznívá, že z maďarských televizí zmizí Přátelé a z povinné četby Shakespeare. Realita bude nakonec asi o něco méně výbušná. Jak vůbec kontroverzní zákon vznikl?
Rozděl a panuj
Politici maďarské vládní strany Fidesz v posledních týdnech zmiňovali, že připravují tzv. antipedofilní zákon. Pro jeho původní verzi se chystaly hlasovat i všechny opoziční strany. Fidesz však do návrhu „last minute“ zapracoval výrazné změny, mimo jiné zakazuje „popularizovat a zobrazovat homosexualitu, změnu pohlaví a změnu genderové identity u mladších 18 let“ a taky umožňuje o těchto tématech pořádat programy pro školy jen se speciální akreditací.
Po téhle úpravě původně konsensuálního zákona se opoziční strany rozhodly hlasování bojkotovat – s výjimkou dříve ultrapravicového hnutí Jobbik, které zákon podpořilo. A to byl cíl Fideszu. Opozice včetně Jobbiku totiž kandiduje do voleb příští jaro ve velké koalici a práva LGBT jsou asi poslední téma, v němž má Fidesz své voliče celkem sjednocené, zatímco opozice je rozdělená.