nahoru
Premium Komentáře

#MeToo a veřejný lynč: Braňme se pokušení provádět mediální atentáty na lidi

Lenka Klicperová 4. června 2021 • 06:00
Český fotograf Antonín Kratochvil
Český fotograf Antonín Kratochvil
• foto: 
Adéla Turková

Stalo se to skoro přesně před třemi lety. Z nevhodného sexuálního obtěžování byl nařčen jeden z nejznámějších a nejlepších českých fotografů, Antonín Kratochvíl. Dvě bývalé kolegyně ho obvinily z nevhodného chování. Jednu měl proti její vůli v kavárně líbat, druhou měl na večírku plném lidí osahávat na intimních partiích. A jak se situace vyvinula nyní? A má spojitost s aférou exposlance Dominika Feriho?

Celá aféra nebyla jen čeřením českého bulvárního rybníčku – měla mezinárodní přesah, protože Kratochvíl byl do té doby jedním z nejuznávanějších fotografů, a to zejména v USA, kde dlouho žil. Jeho knihy se do té doby skvěle prodávaly, byl tehdy členem agentury, kterou zakládal – proslulé VII.

Pak vyšel článek

A pak vyšel článek, v němž si dvě jeho bývalé kolegyně stěžovaly, že se k nim před lety choval hrubě nevhodně a násilně. Nešlo o žádný pokus o znásilnění, to ani v nejmenším. Pokud by se čin stal, jak jej aktérky líčily, šlo by o sexuální obtěžování. Jenže čin se podle nich stal dávno před tím, než s ním vyšly na veřejnost. Nebylo, jak ho dokázat. To ale nikomu nevadilo. Mediální kola se už roztáčela naplno.

Kratochvíla z agentury vyhodili. Byl vláčen tiskem a špiněn jako násilník. V debatách na sociálních sítích se hned od obtěžování přecházelo ke znásilnění. Kratochvíl rozhodl, že se bránit nebude. Věděl, že by to nemělo cenu – bylo to jeho slovo proti jejich.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější