nahoru

Zrušme politické neziskovky, senát a EU a zbyde na potřebné! Kolik?

Dominik Stroukal 15. dubna 2020 • 10:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Internetem koluje výzva. Naposledy jsem ji viděl ve skupině Vlastenci a přátelé zdravého rozumu „Peněz bude mít stát DOST! Zrušme politické neziskovky, Senát, odvody do EU, zpřísněme výběrová řízení! Redukujme dávky JEN pro POTŘEBNÉ! Zbude pro seniory i pro rodiny s dětmi!“

Protože jsem přítel zdravého rozumu, udělal jsem si v hlavě pár součtů a dělení, abych zjistil, že bychom touto politikou přinejlepším mohli přidat každému seniorovi a na každé dítě měsíčně… Tipněte si sami:


a) 1 096 korun
b) 10 960 korun
c) 109 600 korun


Pojďme se na to podívat krok po kroku. Nejprve si ale připomeňme, že v České republice je zhruba 2,9 milionů důchodců a 1,7 milionu dětí do 15 let. Chceme tak pomoci 4,6 milionům lidí z celkového počtu 10,7 milionů obyvatel.

Politické neziskovky – 181 korun měsíčně

Mohli bychom dlouze řešit, že se obtížně diskutuje, co je nebo není politická neziskovka. Největšími příjemci státních dotací mezi neziskovkami jsou sport, sociální věci, vzdělávání a kultura a ochrana památek. Co z toho je a není politické? Sportu příliš nerozumím, i když si dokážu vzpomenout na kauzy proplétání sportovních svazů a státu, ale předpokládejme, že ten politický není.

Mimochodem, největším příjemcem dotací mezi neziskovkami je Fotbalová asociace České republiky. Dále asi politické není z většiny vzdělávání. Dotace Technologickému centru Akademie věd ČR nebo gymnáziím také vyřadíme. A vyndáme třeba také Horskou službu ČR. Kolik ušetříme?

Krásných 10 miliard z celkových 18 miliard. Když si odmyslíme, že by část věcí, které nyní dělají neziskovky, musel nově dělat stát přímo, což také není zadarmo, ušetříme pro každého důchodce a na každé dítě 181 korun měsíčně.

Senát – 12 korun měsíčně

Dobře, 181 korun není moc, ale určitě pomůže zrušení Senátu. Ten nás stojí 646 milionů korun ročně. Je pravda, že si stejně moc senátorů nepamatujeme a vlastně se i obtížně vysvětluje, co znamená být „pojistkou“, druhou „komorou“ apod. A senátoři berou hezké peníze a lepší by bylo dát je potřebným. Bez senátu si přilepší o necelých 12 korun měsíčně.

EU – 202 korun měsíčně

Pojďme dál. Zatím jsou to malé peníze, ale odvody do EU, to jsou jiné řády, tak ušetříme. Je těžké odhadovat, co znamená neposílat odvody do EU a jestli bychom s tím nedostávali i příjmy, což je o to zajímavější, že jsme čistými příjemci z EU. Nicméně, všichni známe příběhy o tom, co se s příjmy z EU dělá, viděli jsme cyklostezky odnikud do nikam, rozhledny pod kopcem apod. Z peněz EU se ale také rekonstruují silnice a železnice, staví čističky vod a desítky miliard plynou do našeho zemědělství. To potřebné bychom tedy platili z našeho stále.

Pracujme tedy s variantou, že jsme schopni ušetřit polovinu výdajů a nic neodvádět. To bychom stále museli doplatit 8,6 miliardy. Důchodci a děti by tady museli doplatit 152 korun. Zdravý rozum ale velí, že na EU proděláváme, tak pojďme ušetřit dvě třetiny výdajů a nic neodvádět! Tím bychom získali 11,4 miliard a potřební by získali 202 korun měsíčně.

Veřejné zakázky – 550 měsíčně

Máme zpřísnit výběrová řízení. Zní to rozumně, protože přes otevřená výběrová řízení u veřejných zadavatelů proteče ročně 273 miliard a u sektorových zadavatelů 37 miliard, celkem tedy můžeme zpřísňovat u 310 miliard korun, a kdybychom přísnějším výběrovým šetřením (a odmysleme si nyní, že přísnější neznamená nutně levnější a cena je už nyní hlavním kritériem) ušetřili 10 %, máme k dobru 31 miliard pro potřebné. Našli jsme dalších 550 korun.

Dávky – 151 korun měsíčně

A samozřejmě zdravý rozum velí ušetřit na dávkách. Ty nechat jen potřebným. Těžko se mi zde hledá rozdělení na ty, kteří jsou skutečně potřební a kteří ne. Ale řekněme, že necháme příspěvky na péči v sociálních službách, přídavky na děti (ostatně, těm chceme pomáhat), rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a dávky pro zdravotně postižené. Sáhneme tedy na podporu v nezaměstnanosti (7,6 miliard), dávky pomoci v hmotné nouzi (5,4 miliard) a dávky pěstounské péče (4 miliardy). Kolik je skutečně potřebných? Tolik zdravého rozumu, abych to dokázal odhadnout, nemám, ale pojďme říct, že třeba jen každý druhý. Ušetříme tak 8,5 miliardy a získáme 151 korun pro potřebné.

Celkem – 1096 korun měsíčně

Zrušili jsme většinu neziskovek, celý senát, polovinu odvodů do EU, zlevnili veřejné zakázky o 10 % a sebrali polovinu zneužívaných dávek. Radikální? Možná, ale získali jsme 1096 korun, tedy 37 korun denně.

A to jsme počítali s tím, že 2/3 peněz z EU tečou úplně zbytečně a není třeba je nahradit z vlastních kapes. Že se zneužívá polovina dávek v nezaměstnanosti, dávek hmotné nouze a příspěvků na pěstounskou péči.

Pro úplnost, pokud bychom ušetřili z EU jen polovinu výdajů, polovinu služeb neziskovek by nově musel platit stát a na veřejných zakázkách by tvrdší výběrová řízení ušetřila jen 5 % výdajů a dávky zneužíval jen každý desátý, získal by každý důchodce a každé dítě 255 korun, tedy 8,5 koruny denně.

A to se bavíme o radikální politice, u které jsme přehnali snad cokoliv, co přehnat jde. Tady skutečně náš problém s příjmy seniorů a rodin s dětmi není. Problém je celý sociální systém jako takový. Při 4,7 milionech důchodců a dětí, milionu zaměstnanců veřejného sektoru, při všech studentech starších 15 let, matkách na mateřské, rodičů na rodičovské dovolené apod. prostě a jednoduše celý tenhle kolos táhne jen hrstka pracujících. Výše uvedené záplaty tohoto systému jsou skutečně jen kosmetické.

Autor je hlavním ekonom Roklen

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější