nahoru

Bohumil Pečinka: Jakou cenu má tato země?

Bohumil Pečinka 26. března 2020 • 15:20
Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš na tiskovce na Úřadu vlády - ilustrační snímek
Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš na tiskovce na Úřadu vlády - ilustrační snímek
• foto: 
Úřad vlády

Už třetí týden žijeme v koronavirové polodiktatuře a leccos naznačuje, že někteří lidé by – v dobré víře – nejraději přeměnili Česko v regulérní karanténní koncentrák.

Do této kategorie patří výroky šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly, když kvůli chatařům nejprve hrozil „úplným zákazem vycházení“ a potom oznámil, že cesty do zahraničí mohou být zakázané i dva roky. Tyhle výroky jsou na úrovni šíření paniky a naznačují jedno – pan Prymula je možná odborník, ale nikdy neměl stát v čele krizového řízení země.

Fachidiot

Lidem jeho typu se říká fachidioti, tedy specialisté a fachmani, kteří nedohlédnou širší kontexty. Společnost je však něco, co se dynamicky vyvíjí. Jednotlivé její části pak reagují nejen na objektivní děje (nákaza), ale i na subjektivní pocity (strach, úzkost). Právě proto zákonodárci chtěli, aby v čele Ústředního krizového štábu stál politik, jenž vidí společnost ze širší perspektivy.

Navíc který je pod nějakou demokratickou kontrolou a jeho odpovědnost bude podrobena testu voleb. Bohužel premiér Babiš z důvodů osobní ješitnosti vyblokoval na tuto funkci ministra vnitra Hamáčka a do čela krizového štábu instaloval státního úředníka Prymulu.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější