Benito Mussolini před 100 lety založil Bojové svazky. Položil tím základ své fašistické strany | Reflex.cz
nahoru

Benito Mussolini před 100 lety založil Bojové svazky. Položil tím základ své fašistické strany

ČTK23. března 2019 • 14:50
Benito Mussolini před 100 lety založil Bojové svazky. Položil tím základ své fašistické strany
foto: Wikipedia Commons

Organizace Fasci di combattimento (Bojové svazky), kterou 23. března 1919, tedy přesně před sto lety, založil novinář Benito Mussolini, byla základem fašistického hnutí v Itálii. Tato organizace, kterou původně tvořili bývalí elitní vojáci a nacionalisté, se v roce 1921 změnila na Národní fašistickou stranu, která Mussoliniho posléze vynesla k moci a umožnila mu stát se takřka neomezeným vládcem Itálie. Mussolini, který od roku 1925 vládl v podstatě již jako diktátor, nakonec zavlekl Itálii do spojenectví s Hitlerovým Německem a druhé světové války, která skončila jejich porážkou.

V čele Národní fašistické strany stála Velká fašistická rada, která od roku 1928 převzala řízení státu. Strana také disponovala polovojenskými jednotkami (Černé košile), které byly po roce 1935 zformovány do bojových divizí. Po vylodění spojeneckých jednotek a pádu italského fašistického režimu v červenci 1943 byla fašistická strana rozpuštěna.

Mussolini poté na severu země okupovaném Německem založil tzv. Italskou sociální republiku, kde vznikla i nástupnická Fašistická republikánská strana. Ta zanikla spolu se vznikem nové republiky v dubnu 1945. 

Itálie pod vedením Mussoliniho fašistů v roce 1935 obsadila Habeš, v dubnu 1939 okupovala Albánii a v roce 1940 se aktivně zapojila do bojů druhé světové války. V červenci 1943 byl Mussolini králem Viktorem Emanuelem III. odvolán z funkce premiéra, byl zatčen a uvězněn, ale následně německým komandem osvobozen. Ke konci války se Mussolini pokoušel se svou milenkou uprchnout k Němcům, byli však chyceni italskými partyzány a 28. dubna 1945 popraveni. Obě mrtvoly byly pro výstrahu pověšeny za nohy na milánském náměstí Loretto.

Miss Alžírsko 2019: Afričané devatenáctileté vítězce nadávají do černochů. Posuďte sami
Jako na Gallipoli: Můžete se domů vracet v rakvích, hrozí Australanům turecký prezident…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější