Proč v Jaltě Roosevelt podlehl Stalinovi a umožnil bolševikům ovládnutí východní Evropy
V Jaltě se před osmdesáti lety komunistům otevřela brána k ovládnutí Číny i naší části Evropy. V Livadijském paláci na Krymu se sešli tři nejmocnější hypertonici, vášniví kuřáci a milovníci dobrého pití. Svět rozvrácený druhou světovou válkou chtěli vrátit do kolejí. Vůdce bolševiků Stalin – pro Američany „Uncle Joe“ – a britský premiér Winston Churchill usedli po boku stínu prezidenta Franklina Delana Roosevelta. Vyhlášený šarmér s machiavellistickým talentem tou dobou umíral na metastázující rakovinu kůže, což ale přísně tajil.
V dubnu 1919, devět měsíců poté, co bolševici v Jekatěrinburgu popravili posledního ruského cara Mikuláše II., jeho manželku a děti, vyslal monarchův bratranec, britský král Jiří V., válečnou loď pro svoji tetu, která se ukrývala v bývalém letním sídle Romanovců na Krymu. Carova matka Marie Sofie Dánská opustila Livadijský palác i říši zmítanou občanskou válkou na palubě HMS Marlborough. Plavidlo bylo pokřtěné na počest Johna Churchilla, prvního vévody z Marlborough. Jeho potomek Winston Churchill byl tehdy britským ministrem války.
O čtvrt století později usedl v Livadijském paláci z bílého krymského mramoru za jednací stůl coby významný aktér další z klíčových konferencí hlav tří spojeneckých mocností. Jalta se po osm dní mezi 4. a 11. únorem 1945 stala osou, kolem níž se bez nadsázky otáčel celý svět.
Pyrrhova vítězství Západu
Setkání s krycím názvem Argonaut vyústilo v podepsání Deklarace o svobodné Evropě, podle níž měly na osvobozených územích proběhnout svobodné volby a mocnosti si navzájem slíbily následnou politickou i hospodářskou podporu národů zbavených německého jha. Stalin sice v Jaltě neprosadil, aby v budoucí OSN získala samostatný hlas každá ze svazových republik SSSR, nicméně ani redukce na Rusko, Bělorusko a Ukrajinu nebyla právě prohrou, zvláště když USA měly hlas jediný. Budoucí východní hranice ještě neporaženého Německa už se v Jaltě posouvala výrazně k západu, Sověti si tu dojednali poloviční (!) podíl na německých reparacích ve výši 22 miliard dolarů, navíc si zajistili kontrolu nad Polskem a za příslib pomoci ve válce s Japonskem získali zásadní konexe na Dálném východě. Rozhodnutí z Jalty v konečném důsledku podkopala pozice nacionalistického Čankajška a vytvořila platformu pro nástup Maových komunistů. Ti, se Stalinem v zádech, završili o čtyři léta později ovládnutí pevninské Číny. Bez vědomí Churchilla se Roosevelt se Stalinem sešli i nad budoucností Koreje, zanedlouho první horké bojové linie studené války.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!