nahoru

Vstali noví kádrováci. Ministr Rakušan si u svých výroků nevidí ani na špičku nosu

Jan Lukeš 24. listopadu 2022 • 17:00
Vstali noví kádrováci. Ministr Rakušan si u svých výroků nevidí ani na špičku nosu
foto: Blesk:Jakub Poláček

„Největší hrozbou pro demokracii jsou líní demokraté, kteří ji berou jako samozřejmost,“ pravil 17. listopadu na Národní třídě ministr vnitra Vít Rakušan (* 1978). Vrazil tím facku všem, kteří berou svou účast na demokracii jako masarykovsky přirozenou drobnou každodenní práci, která se nemusí inzerovat okázalými gesty.

Jenže to je právě způsob kolínského pana učitele, který se tak domnívá zastírat vlastní podraznictví ve vztahu ke koaličním spojencům i podivné vztahy ve straně, jíž je předsedou. Neváhá se při tom ve svém zastydlém svazáckém aktivismu instalovat do rolí, které až příliš připomínají to, co už jsme v minulosti zažili.

Tak ve videu ze střechy či terasy ministerstva vnitra humorně „zažertoval“ na účet nastávajícího soudu s Andrejem Babišem, jako by si nebyl vůbec vědom, jakou politickou funkci sám reprezentuje. Nebylo to na stejné mentální a politické úrovni, na jaké kdysi básník Ivan Skála popřál „psovi psí smrt“ Rudolfu Slánskému či na jaké se „pracující“ už předtím dožadovali partají inspirovanými peticemi popravy Milady Horákové?

V morbidní putinovské „instalaci“ na svém ministerstvu se zas Rakušan z filmaře proměnil v konceptuálního výtvarníka. Arci za peníze nás všech, s permanentním policejním dohledem nad „artefaktem“ a znovu s nechutnou přezíravostí, klesající hluboce pod lidskou úroveň kritizovaného fenoménu. V tom má konkurenta snad jen ve stejně nezdrženlivé vojákyni Janě Černochové (* 1973).

Přitom by k nápravě stačilo tak málo. Třeba kdyby si Rakušan přečetl monografii své švagrové Marie Rakušanové (* 1978) Bohumil Kubišta a Evropa (2020). Anebo by ikonického tvůrce českého kubismu, který za první světové války působil jako c. a k. důstojník na Jadranu a jako takový potopil francouzskou ponorku, také podrobil své neempatické kádrovácké drezúře?

Jan LukešPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.