Objevte smrtící kouzlo černých albínů. V Keňi proběhla jejich první soutěž krásy | Reflex.cz
nahoru

Objevte smrtící kouzlo černých albínů. V Keňi proběhla jejich první soutěž krásy

Clara Zangová7. prosince 2018 • 08:50
Objevte smrtící kouzlo černých albínů. V Keňi proběhla jejich první soutěž krásy
foto: Albinism Society of Kenya

Věděli jste, že v subsaharské Africe je albinismus mnohem častější než kdekoliv jinde na světě? Ale bohužel právě v těchto končinách znamená pro dotyčné celoživotní diskriminaci, šikanu, v nejhorším případě amputaci končetiny nebo smrt. Albinism society of Kenya minulý týden poprvé uspořádala pro albíny z východní Afriky soutěž krásy. Ta si však klade bohulibější cíle než porovnávání domnělých standardů krásy.

Soutěž krásy vznikla zejména proto, aby pomohla odbourat africké stigma, které pro některé albíny znamená i smrt. Podtitul soutěže Mr and Miss Albinism byl „Přijmi mě, mohu“. A organizátoři z Albinism society také doufají, že se jim podařilo zvýšit sebevědomí 30 účastníků z východu afrického kontinentu.

Jedna ze soutěžících Elizabeth James z Tanzanie vyprávěla například o tom, že musela několikrát změnit školu, protože spolužáci, kteří na ni neustále zírali a ukazovali si prstem, ji časem začali pronásledovat až domů. Mnozí soutěžící prý chtěli svou účastí ukázat, že jsou plnohodnotní lidé, přestože se narodili s genetickou odchylkou.

Děti ulice v Nairobi: Pach smetiště, pouliční gangy a čichání lepidla
Jakub Zahradníček 24. května 2018 • 14:12

Děti ulice v Nairobi: Pach smetiště, pouliční gangy a čichání lepidla

Živí mrtví

Žít v Africe jako albín není jednoduché. Mnoho lidí zde stále věří, že ti, kterým chybí pigment, jsou nesmrtelní, duchové, mají magickou moc, škodí jim a jejich blízkým a že jejich kůže obsahuje čarovný prášek. V Tanzanii se s nedostatkem pigmentu rodí asi 1 člověk z 1400, celosvětově je to přitom jen 1 na 20 000 lidí.

Někteří léčitelé a šamani nechávají kvůli kolujícím bludům amputovat jedincům s poruchou melaninu končetiny, které mají podle nich mít léčivou moc. Kosti zamordovaných albínů se zahrabávají do země, aby se tam následně objevily diamanty. Jejich vlasy vpletené do rybářských sítí mají zase přinášet štěstí při lovu. Albínský „komplet“ se prodává zhruba za 75 000 amerických dolarů (téměř dva miliony korun). Vlasy, uši, krev, genitálie a všechny čtyři končetiny.

Vyhnáni z lesa: Keňský kmen Ogieků bojuje o své právo na domov
Tomáš Nídr 1. října 2018 • 14:14

Vyhnáni z lesa: Keňský kmen Ogieků bojuje o své právo na domov

Láskyplné vraždy

Občas děti s bílou kůží zavrhne i vlastní rodina, anebo je rovnou prodá šamanovi. Afričtí albíni se tak často schovávají, aby vůbec přežili, nebo migrují do velkých měst, která jsou pro ně bezpečnější. Albíny často zabíjí i to, že nevědí, jak se chránit před všude číhající rakovinou kůže pod ostrým africkým sluncem. Někteří rodiče dětí s nedostatkem pigmentu je vystavují slunci, aby ztmavly. Myslí si, že když se na jejich kůži začnou objevovat tmavé fleky, mají vyhráno…

Nutno ale dodat, že situace se postupně zlepšuje. Příkladem je třeba teď už známý reggae zpěvák Sixmond Mdeka, který nabízí ostatním albínům ochranné sluneční brýle zdarma, nebo první albínský člen keňského parlamentu Isaac Mwaura. 

Prsa a kopí. Tisíce polonahých panen každoročně soupeří o přízeň krále, manželkou se…
Krvavý muslimský rituál Ašúra: Věřící musí ukázat, že jsou odhodlaní pro islám trpět,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější