nahoru

Objevte smrtící kouzlo černých albínů. V Keni proběhla jejich první soutěž krásy

Clara Zangová 14. srpna 2022 • 14:00
Objevte smrtící kouzlo černých albínů. V Keni proběhla jejich první soutěž krásy
foto: Albinism Society of Kenya

Věděli jste, že v subsaharské Africe je albinismus mnohem častější než kdekoliv jinde na světě? Ale bohužel právě v těchto končinách znamená pro dotyčné celoživotní diskriminaci, šikanu, v nejhorším případě amputaci končetiny nebo smrt. Albinism society of Kenya minulý týden poprvé uspořádala pro albíny z východní Afriky soutěž krásy. Ta si však klade bohulibější cíle než porovnávání domnělých standardů krásy.

Soutěž krásy vznikla zejména proto, aby pomohla odbourat africké stigma, které pro některé albíny znamená i smrt. Podtitul soutěže Mr and Miss Albinism byl „Přijmi mě, mohu“. A organizátoři z Albinism society také doufají, že se jim podařilo zvýšit sebevědomí 30 účastníků z východu afrického kontinentu.

Jedna ze soutěžících Elizabeth James z Tanzanie vyprávěla například o tom, že musela několikrát změnit školu, protože spolužáci, kteří na ni neustále zírali a ukazovali si prstem, ji časem začali pronásledovat až domů. Mnozí soutěžící prý chtěli svou účastí ukázat, že jsou plnohodnotní lidé, přestože se narodili s genetickou odchylkou.

Živí mrtví

Žít v Africe jako albín není jednoduché. Mnoho lidí zde stále věří, že ti, kterým chybí pigment, jsou nesmrtelní, duchové, mají magickou moc, škodí jim a jejich blízkým a že jejich kůže obsahuje čarovný prášek. V Tanzanii se s nedostatkem pigmentu rodí asi 1 člověk z 1400, celosvětově je to přitom jen 1 na 20 000 lidí.

Někteří léčitelé a šamani nechávají kvůli kolujícím bludům amputovat jedincům s poruchou melaninu končetiny, které mají podle nich mít léčivou moc. Kosti zamordovaných albínů se zahrabávají do země, aby se tam následně objevily diamanty. Jejich vlasy vpletené do rybářských sítí mají zase přinášet štěstí při lovu. Albínský „komplet“ se prodává zhruba za 75 000 amerických dolarů (téměř dva miliony korun). Vlasy, uši, krev, genitálie a všechny čtyři končetiny.

Láskyplné vraždy

Občas děti s bílou kůží zavrhne i vlastní rodina, anebo je rovnou prodá šamanovi. Afričtí albíni se tak často schovávají, aby vůbec přežili, nebo migrují do velkých měst, která jsou pro ně bezpečnější. Albíny často zabíjí i to, že nevědí, jak se chránit před všude číhající rakovinou kůže pod ostrým africkým sluncem. Někteří rodiče dětí s nedostatkem pigmentu je vystavují slunci, aby ztmavly. Myslí si, že když se na jejich kůži začnou objevovat tmavé fleky, mají vyhráno…

Nutno ale dodat, že situace se postupně zlepšuje. Příkladem je třeba teď už známý reggae zpěvák Sixmond Mdeka, který nabízí ostatním albínům ochranné sluneční brýle zdarma, nebo první albínský člen keňského parlamentu Isaac Mwaura. 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.