Dalajlama už nebude cestovat do ciziny. Kvůli věku a vyčerpání | Reflex.cz
nahoru

Svět smutní: Tibetský dalajlama už nebude cestovat do ciziny. Brání mu v tom vysoký věk a vyčerpání

Daniel Baret27. března 2018 • 18:00
Svět smutní: Tibetský dalajlama už nebude cestovat do ciziny. Brání mu v tom vysoký věk a vyčerpání
foto: Forum 2000

Jeho svatost tibetský dalajlama zrušil do konce letošního roku veškeré cesty do zahraničí. Oznámil to jeho mluvčí s tím, že dalajlama stárne a je hodně vyčerpaný, což znemožňuje jeho populární a mediálně sledované návštěvy mnoha zemí. Nyní však už bude především doma, což je v indické Dharamsale, kde žije v exilu od roku 1959.

„Jeho svatost je tradičně a opakovaně zvána do různých zemí, ale musela omezit veřejná setkání kvůli svému věku. Dalajlama je po dlouholetém putování po světě vyčerpaný. Několik už domluvených setkání bylo proto zrušeno,“ řekl dalajlamův mluvčí Sonam Dagpo pro americkou televizní stanici CNN.

„Většina událostí, jichž se dalajlama účastní v Indii, jsou různé inaugurace nebo přestřihávání stuh a trvají pouze několik hodin. Ale některé události trvají i celý týden a těch vykoná méně,“ řekl dále Dagpo.

V lednu tohoto roku byla již zrušena většina delších cest tibetského dalajlamy. Měl například navštívit město Raleigh v Severní Karolíně v USA nebo Montreal v Kanadě. Zrušila se také návštěva africké Botswany.

Dalajlamovi je 82 let a je nejvýraznějším duchovním, ale i politickým představitelem okupovaného Tibetu. Po světě šíří buddhistické učení a soucit. Má po světě milióny příznivců. Několikrát navštívil i Českou republiku. Všechny jeho cesty vždy odsuzovala komunistická Čína, jíž se teď podle všeho zjevně ulevilo.

Daniel Baret


Klíčová slova: buddhismus, dalajlama, TibetDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější