Neuvěřitelná proměna: Důchodce přetvořil panelák na barokní zámek | Reflex.cz
nahoru

Neuvěřitelná proměna: Důchodce přetvořil panelák na barokní zámek

Tereza Stonišová21. ledna 2019 • 15:10
Neuvěřitelná proměna: Důchodce přetvořil panelák na barokní zámek
foto: livemaster

„Musíte mít opravdu hodně trpělivosti, abyste tohle zvládli,“ řekl britské BBC Olexandr Jakubenko, soused pozoruhodného muže, který se rozhodl změnit vizáž oprýskaného kyjevského paneláku. Šestašedesátiletý důchodce, který pobírá invalidní důchod, přeměnil interiér panelového domu ve věrně vyhlížející kopii barokního paláce.

Volodomyr Chajka žije na kyjevském předměstí v bloku paneláků, které vypadají jako většina ostatních: jsou šedivé a připomínají kolemjdoucím komunistické časy, kdy zažívaly panelové domy, jejichž stavba netrvá dlouho a není příliš nákladná, velký boom napříč Sovětským svazem i jeho satelity. Volodomyr Chajka se se vzhledem svého paneláku nesmířil a rozhodl se jednotlivá poschodí proměnit tak, aby připomínala zdobné a hravé baroko.

Výsledek je skutečně pozoruhodný – je na něm vidět obrovské úsilí, pečlivost a precizní práce, kterou kyjevský důchodce na přetváření schodiště panelového domu vynaložil. Práce mu trvala celých 15 let. Jak uvedl Chajka pro britskou BBC, práce nebyly příliš nákladné – formy získal od známého a barvy prý v Kyjevě nijak drahé nejsou. Muž pobírá již dvacet let invalidní důchod, a tak mohl veškerý volný čas věnovat práci na schodišti.

Herečka Lana Woodová byla sex symbolem i slavnou Bond girl, dnes žije jako bezdomovkyně

Chajka tvrdí, že právě událost, která jej přivedla do invalidního důchodu, jej přiměla k tomu, začít vnitřní prostory panelového domu přetvářet. „V roce 1997 jsem se po nehodě nacházel v klinické smrti. Kterou jsem přežil,“ uvedl důchodce. „Když jsem se probral, chtěl jsem, aby po mně zůstalo něco krásného. Něco, z čeho se budu moci těšit já i ostatní,“ doplnil Chajka.

Chodby panelového domu tedy vypadají jako interiér barokního zámku. Vnitřek panelových bytových jednotek, které se v domě nacházejí, však zůstal nedotčen. Baroko se neskví ani v Chajkově vlastním bytě – proměnou prošly pouze společné chodby.

14 unikátních snímků únorového puče. Takhle se komunisti drali k moci
Osmiletá albínka ze Sibiře se stala senzací internetu, má už i nabídky od modelingových…Klíčová slova: Ukrajina, Kyjev, fotogalerie, panelák


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější