Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví | Reflex.cz
nahoru

Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví

red19. listopadu 2016 • 09:00
Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví
foto: wikimedia.com

Eunuchové čili kastráti jsou velmi zajímavým kulturně sociálním fenoménem jižní Asie už po tisíce let. V Indii jich žije kolem půl milionu, mají svébytnou kulturu a už dva roky jsou uznání i vládou jako třetí pohlaví. Přesto nemají na růžích ustláno, konzervativní společnost se na ně dívá spatra, k obživě se musejí uchylovat k žebrání či prostituci.

Zmínka o eunuších se objevuje už ve slavném hindském eposu Mahábháratě, kde jsou vykreslováni jako nositelé štěstí a plodnosti. V Indii se příslušníci tohoto třetího pohlaví nazývají Hidžra. Tradičně byly hidžry těmi, kdo provozoval prostituci – aby se v indické kultuře, postavené na hinduistických a islámských základech prostituci věnovaly ženy, nebylo nikdy možné. Nebylo to ale zdaleka jediné jejich angažmá: v harémech mughalských vládců sloužily sultánovým manželkám tam, kde se nehodily muži. Mnohé hidžry ale sloužily i jako osobní strážci či v armádě, mohly dosáhnout i vysokých hodností. Takovým prominentním generálem byl eunuch Malik Kafur, který sloužil sultánovi Alaudinovi Childží.

Kultura eunuchů byla vždy trochu mystická a tajemná. Samotný proces odstranění mužských orgánů je hidžrami prožíván jako jejich osobní nirvána, tedy smrt a znovuzrození, ze slabého muže do mocného eunucha – věří se, že třetí pohlaví v sobě kombinuje síly muže i ženy. Eunuch po operaci podstupuje rituály a koupele ve vodě, které jsou popisovány jako mystický sňatek. Celý proces přeměny trvá 40 dní. Každý eunuch má svého guru, který o svém svěřenci ví úplně všechno – umí i přesně předpovědět čas jeho smrti. Věří se, že eunuchové mají magické schopnosti.

Zvláštní tradice přetrvává v Asii, hlavně v Indii, dodnes. Každoročně se ve vesnici Koovagam, asi 300 kilometrů jižně od Madrásu, se koná velký festival, kam se ve svých blýskavých sárích a silných make-upech sjedou hidžry z celé Indie.

Přesto to eunuchové nemají nijak jednoduché. Nemohou se vzdělávat, nemohou uzavírat manželství. Nejvyšší soud v Indii udělil před dvěma lety hidžrám status třetího pohlaví, v osobních dokumentech mají jako pohlaví uvedeno písmeno E. Přestože legální status přinesl jistá ekonomická a politická práva, hidžry velmi těžko docílí stáleho bydlení, žijí v komunitách na okraji společnosti, žebrají, dělají příležitostné manuální práce i poskytují sexuální služby. Na odstranění diskriminace eunuchů se soustředí také nevládní sektor. Indická katolická charita tento měsíc ohlásila, že bude zaměstnávat příslušníky třetího pohlaví, aby pomohla k odstranění předsudků. V Indii podle posledního sčítání lidu žije půl milionu hidžer. V komunitě je mnohem nižší podíl gramotnosti i zaměstnanosti než v průměru populace.

Od výcviku až po Den D: Mladý voják zachytil na skicách hrůzy 2. světové války
Úchvatný pohled na Zemi z vesmíru. Americký astronaut ukázal, že má „nejlepší práci na …

red


Klíčová slova: Indie, fotogalerie, eunuch, harém


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější