Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví | Reflex.cz
nahoru

Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví

red19. listopadu 2016 • 09:00
Tajemní indičtí eunuchové: od prostitutek k legálnímu pohlaví
foto: wikimedia.com

Eunuchové čili kastráti jsou velmi zajímavým kulturně sociálním fenoménem jižní Asie už po tisíce let. V Indii jich žije kolem půl milionu, mají svébytnou kulturu a už dva roky jsou uznání i vládou jako třetí pohlaví. Přesto nemají na růžích ustláno, konzervativní společnost se na ně dívá spatra, k obživě se musejí uchylovat k žebrání či prostituci.

Zmínka o eunuších se objevuje už ve slavném hindském eposu Mahábháratě, kde jsou vykreslováni jako nositelé štěstí a plodnosti. V Indii se příslušníci tohoto třetího pohlaví nazývají Hidžra. Tradičně byly hidžry těmi, kdo provozoval prostituci – aby se v indické kultuře, postavené na hinduistických a islámských základech prostituci věnovaly ženy, nebylo nikdy možné. Nebylo to ale zdaleka jediné jejich angažmá: v harémech mughalských vládců sloužily sultánovým manželkám tam, kde se nehodily muži. Mnohé hidžry ale sloužily i jako osobní strážci či v armádě, mohly dosáhnout i vysokých hodností. Takovým prominentním generálem byl eunuch Malik Kafur, který sloužil sultánovi Alaudinovi Childží.

Kultura eunuchů byla vždy trochu mystická a tajemná. Samotný proces odstranění mužských orgánů je hidžrami prožíván jako jejich osobní nirvána, tedy smrt a znovuzrození, ze slabého muže do mocného eunucha – věří se, že třetí pohlaví v sobě kombinuje síly muže i ženy. Eunuch po operaci podstupuje rituály a koupele ve vodě, které jsou popisovány jako mystický sňatek. Celý proces přeměny trvá 40 dní. Každý eunuch má svého guru, který o svém svěřenci ví úplně všechno – umí i přesně předpovědět čas jeho smrti. Věří se, že eunuchové mají magické schopnosti.

Zvláštní tradice přetrvává v Asii, hlavně v Indii, dodnes. Každoročně se ve vesnici Koovagam, asi 300 kilometrů jižně od Madrásu, se koná velký festival, kam se ve svých blýskavých sárích a silných make-upech sjedou hidžry z celé Indie.

Přesto to eunuchové nemají nijak jednoduché. Nemohou se vzdělávat, nemohou uzavírat manželství. Nejvyšší soud v Indii udělil před dvěma lety hidžrám status třetího pohlaví, v osobních dokumentech mají jako pohlaví uvedeno písmeno E. Přestože legální status přinesl jistá ekonomická a politická práva, hidžry velmi těžko docílí stáleho bydlení, žijí v komunitách na okraji společnosti, žebrají, dělají příležitostné manuální práce i poskytují sexuální služby. Na odstranění diskriminace eunuchů se soustředí také nevládní sektor. Indická katolická charita tento měsíc ohlásila, že bude zaměstnávat příslušníky třetího pohlaví, aby pomohla k odstranění předsudků. V Indii podle posledního sčítání lidu žije půl milionu hidžer. V komunitě je mnohem nižší podíl gramotnosti i zaměstnanosti než v průměru populace.

Od výcviku až po Den D: Mladý voják zachytil na skicách hrůzy 2. světové války
Úchvatný pohled na Zemi z vesmíru. Americký astronaut ukázal, že má „nejlepší práci na …

red


Klíčová slova: Indie, fotogalerie, eunuch, harém


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější