nahoru

Mladá česká gymnastka umřela na olympiádě. Její kolegyně získaly zlato

mc 12. října 2021 • 10:00

Česká gymnastka Eliška Misáková byla mladá a talentovaná. Její osud je jedním z nejtragičtějších příběhů v historii sportu. Nadějná sportovkyně odcestovala v roce 1948 do Londýna, dějiště Olympijských her, aby reprezentovala svou zemi. Klání o medaile se ale nakonec nezúčastnila. Projevila se u ní vážná a tehdy neléčitelná nemoc, se kterou krátký boj prohrála ve chvíli, kdy její gymnastické kolegyně bojovaly o zlato. To nakonec získaly. Medaile přebíraly se slzami v očích a bez obvyklého jásotu.

Hry radosti se pro české sportovkyně změnily v hry nevyjádřitelného smutku. Po válce přijely do Londýna plné naděje a představ o krásné budoucnosti, jedna hořká událost je ale srazila na kolena.

Eliška Misáková se narodila v roce 12.10 1925 v Kojeticích na Vysočině, vyrůstala ale ve Vyškově v rodině výpravčího. Později se narodily ještě její dvě mladší sestry, se kterými v dospělosti odcestovala zkusit štěstí v Praze. Tam se připojila k Sokolu a začala trénovat na nadcházející Olympijské hry v Londýně.

Mezi svými kolegyněmi byla oblíbená, popisují ji jako houževnatou a pracovitou. Do Londýna odletěly gymnastky až v půlce Her, jejich soutěžní klání se totiž konalo až v úplném závěru olympiády. Britská metropole byla ještě tehdy výrazně poničena válkou, ani to ale dívkám nezkazilo radost. „První dojmy byly, že šlo o Hry radosti, po válce se nám všechno zdálo krásné. Němci a Japonci měli olympiádu zakázanou, zastoupení ještě neměl ani tehdejší Sovětský svaz. Velkým zážitkem bylo potkat se s Američany, černochy nebo Indy, vidět poprvé pomeranče a čokoládu,“ vzpomíná gymnastka Věra Růžičková.

Jenže už v letadle bylo Elišce Misákové zle, nejdřív to vypadalo jako chřipka, jenže po týdnu se její stav zhoršil natolik, že ji převezli do nemocnice. Zde ji diagnostikovali dětskou obrnu, která byla v té době neléčitelná a často smrtelná. Ostatní gymnastky pečlivě sledovala zdravotní sestra, na Elišku se mohly dívat jen skrz sklo. Krásná dívka ležela v železných plicích, nemohla mluvit, později jí ochrnuly ruce i nohy.

V den, kdy její kolegyně bojovaly o zlato, Eliška infekční nemoci podlehla. Gymnastkám to řekli krátce po závodě, ve kterém nakonec vyhrály. Na stupních vítězů přebíraly medaile se slzami v očích, radost ani jásot se nekonal. Dívky ztratily kamarádku, Československo mladičkou a nadějnou gymnastku. Při slavnostním vyhlášení vítězů byla československá vlajka olemována černou stuhou.

Eliška se pak stala prvním a zatím posledním sportovcem, který obdržel zlatou medaili in memoriam.

mcPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.