nahoru

Snímky legendárního pionýrského tábora Artěk z doby jeho největší slávy a ze současnosti

mc 20. července 2021 • 18:40
Snímky legendárního pionýrského tábora Artěk z doby jeho největší slávy a ze současnosti
foto: Profimedia

Ať už na pionýra nebo moderní letní dětský - na tábory jsme jezdili snad všichni. Jen ale málokdo z nás asi může říct, že by se podíval do legendárního Artěku na Krymu. Vyhlášený socialistický tábor byl určen jen pro ty nejlepší pionýry, vybíralo se i mezi těmi z Československa. Ve své době na tábor jezdilo až 27 000 dětí ročně. Po rozpadu sovětského svazu ovšem jeho sláva uvadala. Artěk existuje dodnes a stále je relativně populární dovolenkovou destinací pro děti z celého světa. Jeho slavné dny jsou ale už v nenávratnu.

Tábor vznikl v roce 1925 jako středisko pro léčbu tuberkulózou postižených dětí. První rok se zde ubytovalo v plátěných stanech 80 dětí, s každou sezónou se ale tábor i počet dětí rozrůstal. V roce 1969 prošel rozsáhlou rekonstrukcí - v jejím závěru se na ploše 208 hektarů nacházela sedmikilometrová pláž, asi 170 budov včetně stadionu pro 5000 lidí, tří plaveckých bazénu, nemocnice a Paláce pionýrů.

Ano, ze sanatoria se stal pionýrský tábor pro vyvolené. Jednalo se nejlepší ukázku sovětské práce. Účastnit se mohli jen pečlivě vybraní jedinci, což znamenalo že z každé školy to byly maximálně dvě děti. Artěk ale nebyl omezen jen pro ruský region - na tábor mohly přijet děti ze všech sovětských zemí.

Jenže jak se po rozpadu Sovětského svazu ukázalo, tábor spolykal ohromné množství peněz. Kohoutek financování ze státního byl uzavřen, a tak areál začal upadat. Nový ředitel Artěku sám uznává, že tábor se nikdy nezaplatí, jde pouze o příležitost, jak financovat vzdělání dětí.

A tak sem jezdí stále jen ti nejlepší - děti, které pobyt dostanou za odměnu za své úspěchy. Platí to federální úřady a není to nic levného. Za dva týdny zaplatí v přepoštu 26 tisíc korun. Když zbydou místa, vedení je pronajímá i dalším zájemcům. 

Mezi lety 1925 a 1969 do Artěku přijelo celkem 300 000 dětí, z toho 17 000 z celkem 70 zemí světa. Děti se zde učily celé řadě nových dovedností včetně plavání ve třech místních bazénech. Určitě je instruktoři učili i jak skákat šipku, vás to může naučit Bára Seemanová ve své škole plavání.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.