V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy | Reflex.cz
nahoru

V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy

Jiří Štefek4. října 2019 • 08:30
V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy
foto: Jan Ignác Říha

Člověk vyjde na ulici a má dojem, že se zdražuje všechno a všude. Potraviny, energie, voda, bydlení, zábava či služby. Přestože zatím stále solidně rostou platy i důchody, růst cen už je takový, že nemálo lidí si svých vyšších příjmů prakticky neužije, a naopak se spíš vrací k tradičnímu zvyku důsledně počítat každou utracenou korunu.

Může se zdát, že tady straším a maluji čerta na zeď. Obzvlášť v situaci, kdy má Česko rekordně nízkou nezaměstnanost, mzdy rostou v průměru o šest až osm procent, starobní důchody byly zvýšeny o mnoho set korun a podobná valorizace je na obzoru i v příštím roce. To jsou však příjmy.

Ani korunu

U výplat lidí chodících do práce je však potřeba zmínit a dvakrát podtrhnout, že ne všem rostou stejně. Připomeňme také, že aktuální procentuální růst platů je tažen především zvyšováním mezd ve veřejné sféře, růstem výdělků těch nejhůře placených zaměstnanců, a hlavně poukažme i na nevyvratitelnou skutečnost, že dvě třetiny zaměstnanců v této zemi ani nedosáhnou na průměrnou mzdu. A pak tu máme skupinu i mnoha desítek tisíc lidí, jimž jejich zaměstnavatel nepřidal v posledních letech ani korunu.

Pro potřebu našeho textu mějme na vědomí i fakt, že jinak vypadá „dopad“ přidaného tisíce korun čistého v rozpočtu svobodného bezdětného pětadvacátníka a jinak pak v rodině se dvěma malými dětmi, kdy chod domácnosti stojí na jednom hlavním příjmu a nízké rodičovské dávce.

Nyní však zpět k cenám. Snad každý, kdo pravidelně chodí naku­povat potraviny a rozličné zboží, konzumuje různé služby, platí složenky, ale i jednorázové výdaje, jako jsou opraváři, dětské kroužky či vstupenky na kulturu, si musel (nebo by měl) všimnout, že jejich současné ceny jsou poněkud jiné. A že oproti loňsku nebo začátku letošního roku viditelně vzrostly.

Nejhorší na tom však je, že tento růst nyní nekončí, ale bude pokračovat. S blížícím se koncem roku se totiž spotřebitelé například dozvědí, o kolik jim v příštím roce opět zdraží elektřina, teplo, vodné a stočné či svoz komunálního odpadu. Vlastníci domů mohou očekávat i pozdrav od svých radnic v podobě vyšší daně z vlastnictví nemovitosti.

Například v Praze v některých městských částech lidé už vědí, že jim tato daň v příštím roce oproti letošku vzroste na dvojnásobek. Zcela logicky se pak každému dostane do úst otázka „proč se tak děje?“ nebo „co za tím stojí“?

Důvod se vždycky najde

 

Pokračování článku patří
k prémiovému obsahu Reflexu

S předplatným získáte:

 • Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
  nikde jinde nenajdete
 • Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
 • Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
 • Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
 • Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu
Součástí předplatného není elektronická a tištěná verze týdeníku Reflex. K zakoupení na iKiosek.cz.
 • Měsíční předplatné49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc
  pro nové předplatitele (Týká se pouze platby kartou). Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíčnímu předplatnému.

  Objednat

Možnosti platby
?

Měsíční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo pomocí SMS.

Roční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo platbou online.

 • Kartou
 • Platba online
 • Platba SMS
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější