V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy | Reflex.cz
nahoru

V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy

Jiří Štefek4. října 2019 • 08:30
V Česku zdražuje úplně všechno. Ceny zboží i služeb rostou rychleji než mzdy
foto: Jan Ignác Říha

Člověk vyjde na ulici a má dojem, že se zdražuje všechno a všude. Potraviny, energie, voda, bydlení, zábava či služby. Přestože zatím stále solidně rostou platy i důchody, růst cen už je takový, že nemálo lidí si svých vyšších příjmů prakticky neužije, a naopak se spíš vrací k tradičnímu zvyku důsledně počítat každou utracenou korunu.

Může se zdát, že tady straším a maluji čerta na zeď. Obzvlášť v situaci, kdy má Česko rekordně nízkou nezaměstnanost, mzdy rostou v průměru o šest až osm procent, starobní důchody byly zvýšeny o mnoho set korun a podobná valorizace je na obzoru i v příštím roce. To jsou však příjmy.

Ani korunu

U výplat lidí chodících do práce je však potřeba zmínit a dvakrát podtrhnout, že ne všem rostou stejně. Připomeňme také, že aktuální procentuální růst platů je tažen především zvyšováním mezd ve veřejné sféře, růstem výdělků těch nejhůře placených zaměstnanců, a hlavně poukažme i na nevyvratitelnou skutečnost, že dvě třetiny zaměstnanců v této zemi ani nedosáhnou na průměrnou mzdu. A pak tu máme skupinu i mnoha desítek tisíc lidí, jimž jejich zaměstnavatel nepřidal v posledních letech ani korunu.

Pro potřebu našeho textu mějme na vědomí i fakt, že jinak vypadá „dopad“ přidaného tisíce korun čistého v rozpočtu svobodného bezdětného pětadvacátníka a jinak pak v rodině se dvěma malými dětmi, kdy chod domácnosti stojí na jednom hlavním příjmu a nízké rodičovské dávce.

Nyní však zpět k cenám. Snad každý, kdo pravidelně chodí naku­povat potraviny a rozličné zboží, konzumuje různé služby, platí složenky, ale i jednorázové výdaje, jako jsou opraváři, dětské kroužky či vstupenky na kulturu, si musel (nebo by měl) všimnout, že jejich současné ceny jsou poněkud jiné. A že oproti loňsku nebo začátku letošního roku viditelně vzrostly.

Nejhorší na tom však je, že tento růst nyní nekončí, ale bude pokračovat. S blížícím se koncem roku se totiž spotřebitelé například dozvědí, o kolik jim v příštím roce opět zdraží elektřina, teplo, vodné a stočné či svoz komunálního odpadu. Vlastníci domů mohou očekávat i pozdrav od svých radnic v podobě vyšší daně z vlastnictví nemovitosti.

Například v Praze v některých městských částech lidé už vědí, že jim tato daň v příštím roce oproti letošku vzroste na dvojnásobek. Zcela logicky se pak každému dostane do úst otázka „proč se tak děje?“ nebo „co za tím stojí“?

Důvod se vždycky najde

 

Vítejte v

Premium

Pokračování článku patří
k prémiovému obsahu Reflexu

S předplatným získáte:

 • Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
  nikde jinde nenajdete
 • Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
 • Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
 • Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
 • Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu
Součástí předplatného není elektronická a tištěná verze týdeníku Reflex. K zakoupení na iKiosek.cz.
 • Měsíční předplatné49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc
  pro nové předplatitele (Týká se pouze platby kartou). Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíčnímu předplatnému.

  Objednat
 • Náhled darkového poukazu ReflexDarujte roční předplatné990 KčObjednat

Možnosti platby
?

Měsíční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo pomocí SMS.

Roční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo platbou online.

 • Kartou
 • Platba online
 • Platba SMS
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější