Jak si správně vybrat dodavatele energií? Ušetřit můžete až tisíce ročně
Ušetřit tisíce korun ročně na energiích může být jednodušší, než si myslíte. Stačí vědět, na co se zaměřit při výběru dodavatele elektřiny či plynu. Mnoho lidí se změny dodavatele obává a považuje celý proces za příliš složitý. Ve skutečnosti však stačí sledovat několik klíčových bodů, které pomohou nejen snížit účty za energie, ale také získat kvalitnější služby.
Smlouva je základ
„Prvním dokumentem, na který byste se měli zaměřit, je smlouva. Obsahuje podstatné informace o odběru energií – od specifikací produktu, záloh až po povinnosti obou stran. Zjistěte, zda máte smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou, a pokud ano, jaká je výpovědní doba. U smlouvy na dobu určitou je klíčové znát také datum jejího ukončení,“ radí Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, která je dodávatelem plynu a elektřiny na český trh téměř 20 let.
Pokud máte smlouvu na dobu určitou a uvažujete o jejím předčasném ukončení, věnujte pozornost sankcím. Mnozí spotřebitelé se obávají pokut za předčasné ukončení smlouvy, avšak často mohou díky nižším cenám u jiného dodavatele i tak ušetřit. Je také dobré si ověřit, zda smlouva neobsahuje automatické prodloužení, a pokud ano, za jakých podmínek.
Výpočet úspor
Pravidelná faktura s vyúčtováním může na první pohled vypadat složitě, ale obsahuje několik klíčových údajů, které pomohou při rozhodování, zda změnit dodavatele. Díky znalosti vlastní roční spotřeby lze vypočítat možné úspory při přechodu k jinému dodavateli.
Využijte on-line kalkulaček zdarma, jako třeba www.epet.cz/zlevnujeme, jež pomohou odhalit a spočítat potenciální úspory.
Podle čeho vybírat
„Mnoho lidí se změny dodavatele obává a myslí si, že je to složité a za tu práci to nestojí. Někdy však mohou rozdíly cen u různých dodavatelů znamenat úsporu v řádu tisíců korun ročně,“ upozorňuje Roman Šmíd.
Doporučuje se pročíst zákaznické recenze a hodnocení od současných i bývalých klientů. Zaměřte se zejména na to, jak dodavatel komunikuje, jak rychle řeší případné problémy a jak se staví k požadavkům zákazníků. Ověřte si také stabilitu a historii dodavatele. Zjistěte si, jak dlouho působí na trhu a jaké je jeho finanční zázemí.
Důkladně prostudujte smluvní podmínky. Je důležité věnovat pozornost délce smlouvy (určitá vs. neurčitá doba), výpovědním lhůtám a podmínkám ukončení smlouvy. Ujistěte se, že nabízená fixní cena není spojena s nevýhodnými sankcemi za předčasné ukončení smlouvy. Věnujte zvláštní pozornost všem poplatkům spojeným se smlouvou. Někteří dodavatelé mohou účtovat skryté poplatky za administrativní služby nebo zpracování plateb. Vybírejte tedy dodavatele s transparentními podmínkami. Pokud je při uzavírání smlouvy nabídnut bonus nebo sleva, zkontrolujte, zda je i ve smlouvě. Neuzavírejte smlouvu, aniž byste ji četli.
Kvalitní dodavatel by měl nabízet více než jen konkurenceschopné ceny. Důležitá je dostupnost zákaznické podpory, přehlednost faktur a možnost správy účtu on-line prostřednictvím webového portálu nebo mobilní aplikace. Dobrý dodavatel pomůže nejen s dodávkou energie, ale i s optimalizací spotřeby.
Kdo je kdo
Distributor energií provozuje distribuční soustavu plynu nebo elektřiny. Tedy drátů, vedení, trubek a jiných zařízení, díky nimž se energie dostanou až do domu. Vlastní také plynoměry a elektroměry, u kterých zodpovídá za jejich funkčnost. Distributora energií si odběratel nemůže zvolit, je mu přidělen podle oblasti, kde elektřinu nebo plyn odebírá. Poplatky distributorovi tvoří regulovanou složku ceny, již stanovuje Energetický regulační úřad.
Dodavatel energií prodává energie koncovým odběratelům, tedy domácnostem. Poplatky dodavatelům tvoří neregulovanou složku ceny. Každý odběratel si může vybrat, jakého dodavatele elektřiny a plynu si zvolí, a může jej měnit tak často, jak mu to umožňuje smlouva. V ČR existuje na základě platné licence více než 100 dodavatelů energií.
U ceny elektřiny zhruba 40 % připadne dodavateli a zbylých 60 % jsou regulované poplatky placené distributorovi a státnímu Operátorovi trhu, který zajišťuje fungování trhu s elektřinou a plynem. U plynu náleží přibližně 75 % dodavateli plynu a regulovaných 25 % distributorovi a Operátoru trhu. Odběratel má možnost výběrem dodavatele ovlivnit jen neregulovanou část ceny.