Blondýna v Arábii

Blondýna v Arábii Zdroj: Reflex.cz

Nad Tatrou sa blýská… Jak by měli Arabové po vzoru Slováků zpívat o počasí?

Blanka Solařová

O počasí píšu ráda, protože neurazí, že. Z mrazivých evropských mínus čtyř stupňů Celsia jsem se přesunula do nezvykle chladné emirátské zimy. Letos bylo jednou v noci i plus dvanáct stupňů Celsia a přes den jen mezi sedmnácti až dvaadvaceti. Jednou jsem si dokonce musela v autě zapnout topení a to bylo poprvé, kdy jsem zjistila, že mám v autě topení. Doma nemám. Nosím tedy dvoje tepláky, ale objednám si i Jagerovo spodní prádlo.

Přitom jsem osmnáct let vydržela žít v Calgary, kde teploty klesají na mínus padesát. Ojojoj, teď si bude zas nějaký Jarda stěžovat, že se chlubím (žiji v Emirátech, žila jsem v Kanadě a vlastním nejméně dvoje tepláky). Škola naznala, že v zimě by měla přitlačit na klimatizaci, a tak učím v abáje, dvou teplákových bundách, rukavicích a čepici. Ještě jsem zapomněla kabát (39 korun ze second handu).

V létě se naopak klimatizace ve škole používá v úsporném režimu. Žáci se pak hrozně potí a pijí vodu jako velbloudi. Učitelé nemají přístup ke kontrolkám klimatizace ani s použitím zahnutého drátu, což jsem zkusila a pak jsem musela na kobereček k řediteli, který měl v ředitelně kupodivu nachlazeno jak v ledničce. Počasí je prostě hrozná věc. V létě je horko a v zimě zase zima. Nejlepší je nechodit vůbec ven.

Mezi počasí, při kterém je třeba zůstat indoors (Jardo, zase se Solařová chlubí angličtinou, že?), tak alespoň foneticky indórs, je následující: moc zima, moc teplo, prší, fouká vítr, sněží, smog, inverze, hurikán, tornádo, kroupy a námraza (u nás ještě písečná bouře). Doma je počasí mnohem lepší, poněvadž si můžete zatopit a naklimatizovat. Jediná hrozba narušení domácího klimatu je zemětřesení nebo tornádo. To jste pak, jak by řekl kanálník, a ne já, úplně v řiti. Tak na to si dávejte pozor.

Nevím, jestli následující je k tématu, ale právě jsem snědla dvě hrušky za 1 dirham.

Nedávno nasněžilo v Irsku a rozmázli to ve všech zprávách. Irské učitelky o irském sněhu ve sborovně mluvily celý den (mezitím jim tam jedna asistentka za mírné ceny nalepovala řasy). O počasí se také mluví při pohřbech, jako například: „Aspoň mu u toho krásně svítilo sluníčko.“ Jako kdyby to nebožtík nějak vnímal nebo co.

Víte, že v roce 2020 sněžilo i v SAE na nejvyšší hoře Jabal Jais? Jardo, prosím tě, já jsem ten sníh nezpůsobila, čímž se opravdu nechlubím. Chceš-li někomu už závidět, soustřeď se na moji kamarádku milionářku IW, která už žije v zahraničí tak dlouho, že lidem přeje a ztratila východoevropskou schopnost závidět. To je divné, že?

A ještě k počasí – Slovensko ho zmiňuje i v hymně: Nad Tatrou sa blýská, hromy divo bijú. Emiráty by si podle jejich vzoru měly přidat v hymně sloku: Na poušti je vedro, slunce divo svítí.

Tak to jste si dnes početli, jak by opět řekl kanálník, a ne já, kurevsky dobře a můžete si udělat na internetu test, zdali jste teplomilní, nebo chladnomilní. Slunce v duši vám přeji, velebnosti.