nahoru

Nové elektromobily musejí vydávat zvuk, rozhodla Evropská unie. Důvod je logický

Daniel Fuglevič, autorevue.cz 7. července 2019 • 16:00
Dobíjení elektromobilu - ilustrační foto.
Dobíjení elektromobilu - ilustrační foto.
• foto: 
profimedia.cz

Podle nové legislativy Evropské unie, která vstoupila v platnost již 1. července, musí nové modely elektromobilů vydávat zvuk, který na pohyb vozidla upozorní okolí. Nové pravidlo je výsledkem obavy z tichosti elektrických aut, která by mohla představovat nebezpečí například pro chodce a cyklisty.

Pravidlo má v tuto chvíli platit pro každý nově uvedený model elektromobilu, od roku 2021 bude podle EU systém emitující zvuk vozidla povinný pro každé nové elektrické vozidlo. Takzvaný systém AVAS (Acoustic vehicle alert system) bude tedy u elektromobilů vytvářet zvuk připomínající chod spalovacího motoru či jiný zvuk upozorňující na pohyb vozu.

Legislativa EU upřesňuje, že systém bude muset být aktivní hlavně při couvání elektromobilu nebo při jízdě rychlostí nižší než 20 km/h. Právě v těchto situacích se totiž předpokládá, že elektrické vozidlo bude nejčastěji v blízkosti chodců.

Více se dočtete v článku na AutoRevue.cz >>>

Daniel Fuglevič, autorevue.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.