Nová pobytová oprávnění: Budou si muset ukrajinští uprchlíci po skončení války ihned sbalit kufry?
S návratem Donalda Trumpa do amerického prezidentského křesla se začalo víc mluvit o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Před válkou do Evropy uteklo 6,3 miliónu Ukrajinců, téměř 400 tisíc z nich je v Česku. Uprchlíci nyní řeší, zda dočasná ochrana, která jim umožňuje žít v Evropě, přestane platit ihned po případném skončení války. Nejistotu však také vzbuzuje nově schválený zvláštní dlouhodobý pobyt, o který mohou ukrajinští uprchlíci žádat. Má ale nastavené velmi přísné podmínky, jež splní jen část žadatelů. Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že se jedná jen o další možnost, která není povinná, a držitelům bude dočasná ochrana platit i po konci konfliktu.
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se světová geopolitika mění. Trump se v posledních týdnech zaměřil na válku na Ukrajině, která trvá již tři roky. Vyjadřuje optimismus, že v následujících týdnech bude nastoleno příměří, a ohání se tím, že ruský prezident Vladimir Putin je konci války nakloněný. Hlavu ukrajinského státu Volodymyra Zelenského naopak označuje za diktátora (a pak si to nepamatuje).
Nejistota měnících se vztahů USA k válčícím stranám a protichůdná vyjádření z úst politiků ale dopadají především na ty, jichž se válka dotkla nejvíc. Nejen na ukrajinské vojáky, kteří na frontách brání svou zemi, ale také na lidi, kteří kvůli své bezpečnosti museli opustit domovy. V Evropě je nyní kolem 6,3 miliónu uprchlíků. Nyní si nejsou jistí, jestli v následujících týdnech či měsících budou muset ze dne na den opustit země, do kterých před válkou prchli.
Podle statistik ministerstva vnitra Česká republika od začátku konfliktu udělila přes 660 tisíc dočasných ochran, k únoru letošního roku mělo toto pobytové oprávnění aktivní přes 397 tisíc osob. Pomoc jim poskytuje například Charita ČR, která jen za minulý rok poskytla poradenské služby 13 787 běžencům a dalším 61 tisícům asistenci. „Momentálně s nimi nejvíce řešíme pobytová oprávnění, ale tak je to každý rok před termínem prodlužování dočasné ochrany,“ podotkla Klára Boumová z Charity ČR, kde má na starost advokační činnost v oblasti migrace s tím, že uprchlíci řeší také ubytování, například přechody z ubytoven do stálejšího bydlení či umístění dětí do základních škol, které jsou často přetížené.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!